Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Rodinný ekoklub Zoo Praha: Pomáháme naší přírodě

Zoo Praha  |  11. 08. 2020


Jedinečný projekt Rodinný ekoklub Zoo Praha vznikl s podporou grantu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) již v roce 2018.


Ohlédnutí za Rodinným ekoklubem v zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Ohlédnutí za Rodinným ekoklubem v zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V první fázi se Ekoklub konal během letního období roku 2018, pro velký úspěch pak tento projekt pokračoval od jara 2019 jako roční cyklus. Jeho cílem bylo pozvat do zoo rodiny s dětmi, které mají zájem o přírodu a není jim lhostejné, co děje v jejich okolí. Připravili jsme pro ně program, při němž členové Ekoklubu společně trávili čas aktivitami, jež mohou napomoci ochraně přírody.

Zatímco tématy prvního ročníku byly in situ projekty Zoo Praha, druhý ročník jsme zaměřili zejména na aktivní pomoc české přírodě a na praktické činnosti v rámci ochrany zvířat. Účastníci Ekoklubu se kromě obojživelníků, motýlů nebo třeba syslů seznámili zblízka také s žirafami, velkými kočkami nebo třeba s koňmi Převalského. Za tímto pro Zoo Praha významným druhem jsme se vypravili do chovné a aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově, kde se koně připravují na návrat do volné přírody v Mongolsku. Nicméně hlavním posláním projektu bylo naučit členy Ekoklubu pomoci přírodě a ukázat jim, že i malé krůčky, které udělají k ochraně přírody, jsou skutečnými činy, jež mohou pomoci.

S členy Ekoklubu jsme se během roku věnovali celé řadě různých aktivit. Během léta jsme například vyráběli koupátka či pítka pro ptáky a naučili jsme se, jak správně postupovat při zakládání tůňky pro obojživelníky či zídky pro plazy. Během podzimních měsíců jsme sbírali a sušili plody, které jsme pak dávali do námi vyrobených krmítek a umisťovali je do krajiny. Na jaře jsme vyvěšovali vyrobené hnízdní budky pro ptáky.

Do výroby krmítka se zapojili všichni členové rodiny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Základním pilířem celého projektu byla revitalizace a obnova unikátního stepního biotopu kolem usedlosti Sklenářka. V současné době se zde nachází malý fragment původní stepi a lesostepi. V důsledku zarůstání svahu nepůvodními dřevinami z této lokality vymizely vzácné druhy motýlů, jako je modrásek východní, hnědásek květelový, okáč metlicový či okáč skalní. Členové Ekoklubu pomáhají odborníkům ze spolku Třesina v péči o tuto lokalitu při výřezu dřevin, stahávání větví či shrabávání stařiny.

Ekolog a ochranář RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D. ze spolku Třesina se vyjádřil k pomoci Ekoklubu: „Rád bych ocenil pomoc Ekoklubáku, kteří nám pomáhali s péčí o Sklenářku. Odvedli neuvěřitelné množství práce. A nebyla to práce zrovna lehká. Tahat na sluníčku trnité větve z prudkého kopce prostě není žádná sranda. Máme bohaté zkušenosti s dobrovolníky a musíme přiznat, že takto houževnaté a srdnaté pomocníky si dlouho nepamatujeme. I děti byly skvělé!“

Účastníci Ekoklubu poskytli neocenitelnou pomoc při revitalizaci unikátního stepního biotopu kolem usedlosti Sklenářka. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V rámci tohoto projektu se členové Ekoklubu dozvěděli s pomocí předních odborníků ze Zoo Praha i dalších institucí a také formou nejrůznějších her a tematických aktivit mnoho zajímavých informací o živočišných druzích a jejich ohrožení, naučili se zvířata poznávat, setkali se s nimi opravdu zblízka, což bylo pro mnohé nezapomenutelným zážitkem, vyráběli enrichment pro zvířata z Rezervace Bororo a aktivně sami pomáhali přírodě. Aktivity Ekoklubu však nekončily jednotlivými setkáními. Připravili jsme pro „naše“ rodiny řadu navazujících úkolů, kterým se mohli společně věnovat ve svém volném čase – například pozorovat krmítko a zaznamenávat jeho ptačí návštěvníky.

Dnes jsou členové Ekoklubu díky tomuto projektu skvěle připraveni k ochraně přírody a jejímu dalšímu šíření, naučili se totiž správně komunikovat environmentální témata, a nejen to – naučili se znát, určovat a chránit faunu ČR. Naučili se konkrétní postupy, jak mohou ovlivnit své okolí a udělat ho přátelštější pro volně žijící zvířata, a osvojili si také zodpovědné spotřebitelské chování.

Díky Ekoklubu mohli trávit společný čas smysluplně, na chvíli se odloučit od hektických životů plných mobilních telefonů a tabletů a být v blízkém spojení s přírodou.

Jedna z účastnic letošního ročníku projekt popsala slovy: „Myslím si, že Ekoklub opravdu děti posouvá. Začnou samy přemýšlet, jak přírodě pomůžou. A to si myslím, že je to nejdůležitější.“

Projekt Rodinný ekoklub Zoo Praha předčil veškerá naše očekávání a na jednotlivá setkání budeme s láskou vzpomínat. Bylo úžasné být součástí projektu, který měl smysl a dal mnoha lidem naději, že příroda se dá ještě zachránit a záchrana a pomoc začíná právě u jednoho každého z nás.

Souhrnné video, které připravila WAZA o podobných projektech v různých částech světa, můžete shlédnout zde: https://www.facebook.com/watch/?v=336614797530652


V pondělí ve dvě hodiny potěší velikonoční nadílka vombaty v Darwinově kráteru. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Představení vzácných mláďat morčáků paranských, speciální komentovaná krmení nebo enrichmentový workshop. Zoo Praha připravila pro návštěvníky pestrý velikonoční program napříč celým areálem zoo. Rodiny se mohou těšit...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 18. dubna jsme v Zoo Praha oslavili nevídaný chovatelský úspěch: první mláďata morčáků paranských, která se vylíhla mimo Brazílii.