Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zoo Praha otevřela Darwinův kráter

Helena Petáková  |  30. 05. 2020


V sobotu 30. května, byla v Zoo Praha otevřena nová expozice tasmánské a australské fauny – Darwinův kráter. Představují se zde více než dvě desítky druhů pocházejících z nejmenšího kontinentu. Nejvýznamnější ze všech obyvatel Darwinova kráteru jsou ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“, které pražská zoo získala přímo z Tasmánie jako teprve druhá v Evropě. Návštěvnicky atraktivní však budou bezpochyby i další části expozice, zejména průchozí výběh klokanů.


Darwinův kráter, novou expozici tasmánské a australské fauny v dolní části Zoo Praha, slavnostně otevřeli (zprava) ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a náměstek primátora Petr Hlubuček. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.
Darwinův kráter, novou expozici tasmánské a australské fauny v dolní části Zoo Praha, slavnostně otevřeli (zprava) ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a náměstek primátora Petr Hlubuček. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.

„Děkuji kolegům v Zoo Praha a v Austrálii za všechno, co udělali pro to, abychom vybudovali tuto expozici a získali do ní ďábly medvědovité, dále návštěvníkům za jejich přízeň a našemu zřizovateli, hlavnímu městu Praze za možnost velkorysého rozvoje Zoo Praha,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Jsem rád, že se podařilo projekt Darwinova kráteru dotáhnout,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. „Praha bude muset nyní kompenzovat výpadek příjmů zoologické zahrady z doby, kdy byla kvůli vládním nařízením uzavřena. Bohužel Praze, stejně jako dalším obcím, vláda nyní vzala peníze, které ale potřebujeme na řešení těchto následků koronavirové krize.“

Nejprůbojnější ze čtyř pražských ďáblů medvědovitých je samička Nutmeg (v překladu „Muškátový oříšek“), která v průběhu slavnostního otevření pózovala před objektivy kamer a fotoaparátů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Unikátní expoziční celek Darwinův kráter představuje jedinečné obyvatele Austrálie a především Tasmánie, v čele se čtyřmi ďábly medvědovitými. Vedle nich zde našly domov také tři z pěti tasmánských druhů klokanů, vejcorodé ježury, dva zajímavé druhy australských hadů a více než desítka ptačích druhů.

„Pražany, kteří mají minimálně pro tuto sezónu ztížené cestování, bych chtěl pozvat do výkladní skříně hlavního města Prahy, kterou zoologická zahrada bezesporu je,“ zve náměstek primátora hl. města Prahy Petr Hlubuček. „Pokud měli v plánu se podívat do Austrálie, tak nemusí cestovat daleko – stačí, když přijedou k nám do zoologické zahrady. Darwinův kráter je novinkou, kterou si užijí i ti, kdo v pražské zoo už byli. Uvidí zde výřez z australské přírody: tasmánské čerty, klokany, ale třeba i typická hejna andulek.“

Název expozice i pojetí její hlavní části je odvozeno od skutečného Darwinova kráteru, který se nachází na západě Tasmánie a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700–800 tisíci lety. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.


V pondělí ve dvě hodiny potěší velikonoční nadílka vombaty v Darwinově kráteru. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Představení vzácných mláďat morčáků paranských, speciální komentovaná krmení nebo enrichmentový workshop. Zoo Praha připravila pro návštěvníky pestrý velikonoční program napříč celým areálem zoo. Rodiny se mohou těšit...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 18. dubna jsme v Zoo Praha oslavili nevídaný chovatelský úspěch: první mláďata morčáků paranských, která se vylíhla mimo Brazílii.