Which Fish?
Zoo Praha | 08. 06. 2020
Upozornit na drancování moří a oceánů – to je hlavním cílem kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) nazvané „Which Fish?“. V Zoo Praha se ke kampani připojujeme v pondělí 8. června u příležitosti Světového dne oceánů a veškerou pozornost během ní věnujeme žralokům i dalším ohroženým parybám.

Žralok bílý. Ilustrační foto: Shutterstock
Which Fish? je kampaň organizovaná Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Cílem kampaně je snížit ničivý dopad průmyslového rybolovu a komerčních aktivit na prostředí a život moří a oceánů.
www.whichfish.eu
Žraloci – ohrožení vládci moří
- 70 % povrchu naší Země zabírají oceány, které mají zásadní vliv na životní prostředí celé planety. Žraloci jsou jejich důležitou součástí – jako úspěšní predátoři udržují populace ryb zdravé.
- Třída paryb, do níž patří žraloci, rejnoci a chiméry, je stará přes 400 milionů let. Žraloci tedy přežili i dinosaury. Dnes jsou ale ohroženi. Tuto evolučně úspěšnou skupinu jsme svým chováním dokázali ohrozit vyhubením během pár desítek let. Žraločí populace snížené intenzivním lovem se neobnovují dostatečně rychle. Žraloci i rejnoci mají totiž dlouhou březost a relativně málo mláďat, která rostou pomalu a pozdě dospívají.
SNAŽTE SE VYHNOUT VEŠKERÝM ŽRALOČÍM PRODUKTŮM, jako jsou například žraločí steaky, olej ze žraločích jater, preparáty ze žraločích chrupavek na podporu kloubů a další.
Největší hrozba – průmyslový rybolov
- Masivní lov žraloků pro jejich ploutve
- Žraločí ploutve jsou v Asii používány zejména jako surovina do luxusní žraločí polévky.
- Z EU je každý rok exportováno průměrně 3500 tun žraločích ploutví* a celosvětově je kvůli žraločím produktům zabito v průměru 100 miliónů žraloků ročně**.
*Felix Dent, Shelley Clarke. State of the global market for shark products. FAO. Rome. 2015
** Boris Worm et al. Global Catches, exploitation rates, and rebuilding options for sharks. Marine Policy 40. 2013 - Vedlejší úlovky
- Při průmyslovém lovu ryb často dochází k vylovení druhů, které původně nebyly cílem lovu. Jedná se o vedlejší úlovky, kterými mohou být kromě žraloků také delfíni, mořské želvy a mořští ptáci. - Přílišné využívání a znečištění moří a oceánů
- Průmyslový rybolov nemalou měrou přispívá ke znečištění oceánů plasty. Každoročně skončí v průměru 640 tisíc tun rybářského vybavení v oceánech, což odpovídá hmotnosti asi 450 000 automobilů Škoda Octavia.
- Nešetrné metody používané průmyslovým rybolovem, například sítě tažené po dně, ničí mořské biotopy, včetně korálových útesů.