Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

KŘTINY vzácných plazů a knihy o GORILCE Moje - fotoreportáž - 28.10.2006

31. 10. 2006


Letošní rok je v Zoo Praha zcela výjimečný i v odchovech plazů − zatím 250 přírůstků je nejlepší výsledek v celé historii zoo. Proto jsme poslední ze série říjnových křtů mláďat věnovali právě jim.

V sobotu 28. 10. 2006 ve 13.00 jsme pokřtili hned tři vzácné přírůstky: želvu pardálí, leguána kubánského a šípovce nosatého. Jedná se vlastně o reprezentanty celého spektra říše plazů (želva – ještěr – had), chybí pouze krokodýl.

Kmotry se stali Taťána Medvecká, Chantal Poullain a Václav Koubek.

O zvířatech odborně promluvil zoolog Petr Velenský, kurátor chovu plazů Zoo Praha.

Stejná trojice pokřtila i fotografickou knihu s názvem Moja - příběh gorilí slečny, kterou v těchto dnech vydává nakladatelství Argo. Autorem textu je inspektor chovu lidoopů pražské zoo Marek Ždánský, autorem krásných snímků Pavel Potkány.

Akci, při které jsme zveřejnili i jednu zajímavou, žhavou novinku zpestřila hadí tanečnice a Václav Koubek, který na závěr zahrál a zazpíval pár skladeb ze svého repertoáru. Vše se odehrálo od 13.00  v přednáškovém sále vzdělávacího centra, poblíž hlavního vchodu do zoo. Do hudeby se mohli zapojit i sami návštěvníci, pro které byl připraven „bubenický workshop“. Pod vedením bubeníka Charlese Kiwanuky Mugerwy z Ugandy  si zájemci vyzkoušeli africké rytmy a mohli si i zatancovat.

Jihoafrický poddruh želvy pardálí množíme teprve druhým rokem. Jako první jsme objevili skutečnost, že k vývoji zárodků je nezbytně nutné podchlazení na 15 °C. Křtěná želva se vylíhla 13. 3. 2006, dle teploty v líhni by se mělo jednat o samici.

Leguán kubánský a jeho chov patří k chloubám pražské zoo, která vede jeho plemennou knihu a v roce 1993 byla první evropskou zoo, která jej rozmnožila. Všichni karibští leguáni jsou ohroženi vyhynutím. O pražské odchovy projevila zájem celá řada dalších zahraničních i českých zoo, takže se naši leguáni nyní vyhřívají v Moskvě, Záhřebu, Poznani, Bojnicích, Děčíně, Brně atd.

Šípovec nosatý je v evropských chovech velmi mladý druh, pražská zoo je rovněž první, kde se podařil jeho odchov. Jedná se o neobyčejně zajímavého hada s velkýma očima. Je to čilý, inteligentní a sociálně se projevující tvor. Má zadní jedové zuby, ale nekouše. Díky ostré hraně čenichu a pevně zaklapnuté tlamě je dobře přizpůsobený i k rytí v zemi. Mládě se narodilo 14. 8. 2006, k vidění bude v pavilonu Afrika zblízka.

{MediaGallery}2595-krtiny-vzacnych-plazu-a-knihy-o-gorilce-moje-fotoreportaz-28-10-2006{/MediaGallery}

Stovky Gorilích pohádek i nových vzdělávacích brožur s názvem „Malá gorila“ byly předány v záchranné stanici Méfou zástupcům organizace Ape Action Africa. Zprava: vedoucí oddělení in situ projektů Zoo Praha Kristýna Čechlovská, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, ředitelka Ape Action Africa Rachel Hogan, projektový manažer Ape Action Africa Arend Van Blerk a koordinátor Toulavého autobusu Zoo Praha Jocelyn Aubery Ewane. Foto Lenka Janochová, Zoo Praha

Zoo Praha podepsala s kamerunským Ministerstvem lesů a fauny memorandum o další spolupráci na ochraně tamní přírody. To se týká zejména Biosférické rezervace Dja, kterou obývají kriticky ohrožené gorily nížinné, šimpanzi, sloni...

Vizualizace expozičního celku Arktida. Zdroj Zoo Praha

Dnes byla podepsána smlouva mezi Zoo Praha a společností Metrostav DIZ s. r. o., která zvítězila ve výběrovém řízení na výstavbu expozičního celku Arktida, a to za významně nižší cenu, než předpokládal kontrolní rozpočet. Ten...