Bavíme zvířata
09. 07. 2011
Lemuři kata a štětkouni afričtí - 17. července 2011
V moderních zoologických zahradách je enrichment nedílnou součástí chovu zvířat. Enrichment lze přeložit jako obohacení, v našem případě ve významu obohacení prostředí zvířat o nejrůznější podněty, které zlepšují kvalitu jejich života. Může jít o hračky stimulující přirozené instinkty zvířat, potravu, k jejímuž získání musí zvířata vynaložit námahu, vůně, zvuky a další podněty nebo třeba o trénink zvířat.
V tomto hlasování můžete vybírat hračku pro lemura kata a štětkouna afrického, a to až do 14. července.
Jak dobře jste vybrali zvířatům zábavu, se budete moci přesvědčit v neděli 17. července. Ve 13 hodin po cvičení budeme bavit lemury a v 15 hodin štětkouny.
Lemur kata
Lemuři jsou skupinou poloopic, kterou najdete pouze na ostrově Madagaskar. Žije jich tu přes 50 (více či méně) ohrožených druhů. Lemuři kata patří v zoologických zahradách mezi nejznámější a nejčastěji chované. Naši samčí lemuří skupinu můžete navštívit ve výběhu poblíž hlavního vchodu. Skupinu tvoří sedm samců lemura kata, kteří se jmenují Itampolo, Ovistiti, Sancho, Pancho, Motorka, Šošolík, Černý ocásek. S nimi je zde jeden samec lemura černého jménem Jeník. Každý z nich je osobnost – Motorka je zkušený diplomat, Itampolo pracuje jako jeho ochranka, Ovistiti je učenlivý student, Pancho je spíš silný než chytrý a Jeník nejdravější. Jejich povaha a postavení ve skupině se projeví i tehdy, když dostanou nové hračky. K novým a neznámým prvkům se obvykle první odváží podřízení jedinci, dominantní si počkají na prověřené a bezpečné hračky.
Čím pobavíme naše lemury? Budou to:
a) Hamaky - houpací sítě, mohou posloužit nejen pro odpočinek, ale i jako schovávačky pro drobná překvapení. Jako vše nové ve výběhu i hamaky lemuři označují svými pachovými žlázami na předloktí a pod ocasem.
b) Kapsáře – kapsičky kapsáře ukrývají mnoho dobrot. Lemurům chvíli trvá, než se odváží po kapsáři šplhat, ale potom se překonávají ve vymýšlení nových šplhacích technik.
c) Borové šišky – velké borové šišky jsou ideální pro tvorbu hraček. Stačí mezi jejich šupiny přilepit medem či jinou lepkavou potravinou semena a jiné drobné laskominy. Dobroty lemuři dostanou z šišek šikovnými předními končetinami a jazykem.
Štětkoun africký
Štětkouni jsou divoká prasata žijící v tropické Africe, své jméno získali podle výrazných štětek na uších. Při hledání potravy spoléhají jako všechna divoká prasata hlavně na svůj rypák, který jim slouží jako silný a zároveň jemný nástroj, podobně jako jiná prasata jsou velmi chytří a dokáží vymyslet nejrůznější strategie, jak získat chutnou potravu. Momentálně chováme dva samce jménem Mickey a Morris, čtyřleté sourozence, kteří k nám přišli z anglického Colchesteru. Větší a silnější Morris je překvapivě méně odvážný při zkoumání nových věcí, zatímco jeho menší bratr se rád seznamuje se všemi novinkami ve výběhu.
S čím si budou hrát naši štětkouni? Bude to:
a) Proutěná koule - proutí tvoří kouli vyplněnou senem, které se štětkouni snaží vyklepat ven. Hračku vyhazují do vzduchu, zdvihají tlamou a nakonec proutěný „obal“ zničí. Jako u většiny zvířat (nebo dětí), radost ze hry je přímo úměrná vytvořenému nepořádku a námaze chovatele při úklidu.
b) Bambusové válečky – tvoří uzavřená část bambusu s jedním vyvrtaným otvorem. Štětkouni musí válečkem dostatečně kutálet, aby z něj vypadla odměna. Otvor je ve válečku jen jeden, proto s ním nestačí jen otáčet, ale je třeba ho převracet, nadhazovat, pouštět na zem apod.
c) Kostka z hadic – je pro štětkouny je zajímavá zvláště pokud obsahuje něco dobrého na zub. Při získávání potravy používají speciální techniku, kterou potravu z kostky doslova vystřelují.