Povodně v Zoo Praha
28. 03. 2014
Pražská zoo leží v malebném ohbí řeky Vltavy. Blízkost vody však ukrývá jedno riziko: povodně. Před menšími záplavami, do úrovně 20leté vody, chrání zoo protipovodňová hráz. Od roku 1931 však zahradu už třikrát zasáhly záplavy velké. Nyní začíná svítat na lepší časy – Zoo Praha by se měla dočkat zvýšení protipovodňové ochrany.

Pavilon goril 3. června 2013 ráno. Foto: Tomáš Adamec
1940 – velká jarní obleva
První velká povodeň zahradu zasáhla v březnu 1940. Voda z tajícího sněhu tehdy vystoupala až k dnešní voliéře ibisů skalních.
2002 – tisíciletá voda
Nejhorší povodeň v historii zoo přišla v srpnu 2002. Hladina vody tehdy v některých místech sahala i více než 7 metrů nad úroveň terénu a navzdory nadlidskému úsilí všech si voda mezi zvířaty vyžádala mnoho obětí.
2013 – úspěšná evakuace
Na začátku června 2013 přišla další povodňová vlna. Zaměstnanci zoo však byli dobře připraveni a díky obdivuhodnému nasazení se jim ze záplavové oblasti podařilo během 12 hodin odvézt do bezpečí téměř všechna zvířata a většinu majetku. Přesto se náklady na opravu poničených staveb vyšplhaly k několika desítkám milionů korun.
Budoucnost pro gorily
Povodně v roce 2002 a 2013 se výrazně dotkly pražských goril. V roce 2002 musely být evakuovány, mladého samce Ponga se bohužel nepodařilo odchytit a uhynul. V roce 2013 byla hladina nižší, takže lidoopi přečkali velkou vodu v povodňové věži. Tam za nimi chovatelé denně jezdili na člunech. Cílem zoo je postavit pro gorily nový pavilon mimo záplavovou oblast.
Jak žít s povodněmi
Klimatické předpovědi naznačují, že dalším velkým povodním se Praha v následujících desetiletích nevyhne. Zoo se na ně musí dobře připravit a spodní část areálu v nivě Vltavy budovat tak, aby se škody a ztráty při případném dalším zaplavení vodou minimalizovaly.
V dolní části areálu se budou nadále stavět pouze:
- lehké, malé stavby;
- stavby, přes které se voda přelije, aniž by je významněji poškodila;
- stavby projektované výrazně nad úroveň hladiny největší povodně z roku 2002.
Velkou nadějí pro zoo je příslib magistrátu zvýšit protipovodňovou ochranu, oddělující areál zoo od řeky Vltavy. Ta by měla zoo ochránit před padesátiletou či dokonce stoletou vodou, aniž by přitom došlo k jakémukoliv ohrožení centra Prahy.
Děkujeme všem, kteří se po povodních v červnu 2013 zapojili do obnovy zoo. Vaší podpory si nesmírně ceníme!
Jako sponzor nebo adoptivní rodič můžete podpořit jakékoli zvíře žijící v Zoo Praha. Sponzorem se stává každý, kdo zaplatí částku minimálně 100 Kč na vybrané zvíře. Pokud se chcete stát adoptivním rodičem, je třeba zaplatit roční příspěvek, který je u jednotlivých druhů odlišný a je odvozen od ročních nákladů na krmivo a další péči o dané zvíře.
Podpořte své oblíbené zvíře a přispějte mu na krmení! Každý měsíc přidáváme několik nových druhů, kterým můžete zakoupit tzv. Stravenku, tedy krmnou dávku.
Na našem webu si navíc můžete nastudovat podrobný jídelníček svého zvířecího oblíbence.
Jako poděkování obdržíte certifikát a banner na váš Facebook, kterým můžete svou pomoc i projekt propagovat. Každý měsíc mají vizuály jinou barvu.
Projekt je aktuálně pozastaven
Vstupenku na lepší časy si do konce roku 2020 zakoupilo 1019 příznivců Zoo Praha a vybrat se podařilo celkem 1 359 000 Kč! Žebříček TOP TEN držitelů, kteří budou mít možnost prohlídky Zoo Praha s jejím ředitelem, Miroslavem Bobkem, naleznete zde.
Ještě jednou všem velmi děkujeme za přízeň a podporu!
Máte v Zoo Praha svého favorita a rádi byste podpořili jeho chov? Můžete tak učinit hned a jednoduše pomocí svého mobilního telefonu. Stačí k tomu jediná SMS.
Zoo Praha se velmi významně podílí na ochraně ohrožených druhů zvířat přímo v jejich domovině. Tyto takzvané in situ projekty realizujeme po celém světě a zapojit se do nich můžete i vy!