I sloní mládě je zvědavé
Martin Smrček | 02. 05. 2014
Mláďata zvířat (stejně jako děti) jsou zvědavá, stále něco zkoušejí, všechno je zajímá. A malá Sita je takové zvířecí mládě každým coulem. Ve výběhu, který je členitý, stojí a rostou zde stromy, leží kameny, roste tráva a jsou poházené větve je stále co objevovat. Sita má dost odvahy a musí vše vyzkoušet, na všechno si sáhnou chobotem.

Sita, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha
V přírodě se občas přemíra zvědavosti stane malému slůněti osudnou. Takové ponoukání nosorožce nebo buvola se rozhodně nevyplácí, v členitém terénu na slůňata hrozí také třeba hluboké rokle, sesuvy půdy na březích řek nebo spletité kořeny, do kterých se může mládě chytit.
Proto se samice snaží mít mláďata co nejvíce pod kontrolou. Ale to někdy nestačí, a tak se v přírodě spojují slůňata do jakýchsi školek, kde přebírají jejich výchovu zkušenější a šikovnější starší sourozenci ve věku starší než čtyři roky. V Údolí slonů můžeme krásně sledovat, jak úlohu opatrovnic vykonávají Tamara a Janita. Často jsou Sitě doslova v patách, takže tvoří nerozlučnou trojici. Sita se od nich může mnohému naučit, zatímco dospívající slonice si osvojují chování, které v budoucnu samy využijí při péči o svá mláďata.