Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Návrat divokých koní 2016 - poprvé unikátní zdvojený transport

Jana Myslivečková  |  16. 07. 2016


Od roku 2011 uskutečnila Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR již pět transportů koní Převalského do západního Mongolska. Během nich bylo dosud na vzdálenost téměř 6000 kilometrů přepraveno osmnáct klisen a jeden hřebec, kteří jsou ke dnešku rodiči patnáct potomků. Zoo Praha tak sehrává zcela klíčovou roli při návratu posledního divokého koně do jeho domoviny. V letošním roce se uskuteční další, tentokrát zdvojený transport. Kromě čtyř koní z Prahy je naplánováno přepravit do Takhin Talu na západě Mongolska i čtyři „převaláky“ z národního parku Khustain Nuruu poblíž Ulánbátaru.

Letoun CASA odstartuje z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích v sobotu 16. července ve 14.00 a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku by měl dle předpokladů dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v neděli 17. července ve 13.35 místního času, tj. 7.35 středoevropského času. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Takhin Tal v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde budou následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

Až potud je plán transportu stejný jako v předchozích letech. V tomto roce však CASA ve středu 20. července v 9.00 hodin místního času odstartuje z Bulgan Sumu k letu do Ulánbátaru, kde by do ní měli být naloženi čtyři koně z národního parku Khustain Nuruu a přepraveni do Takhin Talu v Gobi B.

Harmonogram letu CEF 637

  • Sobota 16. července v 14.00 LSEČ odlet Praha-Kbely.
  • Sobota 16. července v 20.00 LSEČ (21.00 místního času)
    přistání v Kazani, odlet v 21.30 LSEČ (22.30 místního času)
  • Neděle 17. července v 2.45 LSEČ (06.45 místního času)
    přistání v Novosibirsku, odlet v 4.05 LSEČ (08.05 místního času)
  • Neděle 17. července v 7.35 LSEČ (13.35 místního času)
    přistání v Bulgan Sumu.
  • Středa 20. července v 3.00 LSEČ (09.00 místního času)
    odlet z Bulgan Sumu
  • Středa 20. července v 06.55 LSEČ (13.55 místního času)
    Přistání v Ulánbátaru
  • Čtvrtek 21. července v 05.30 LSEČ (12.30 místního času)
    odlet z Ulánbátaru
  • Čtvrtek 21. července 8.50 LSEČ (14.50 místního času)
    přistání v Bulgan Sumu

Národní park Khustain Nuruu leží necelých sto kilometrů od hlavního města Ulánbátaru a koně Převalského zde nežijí ve zcela přirozeném prostředí. Naopak přísně chráněná oblast Gobi B byla součástí jejich historického areálu a pro budoucnost koní Převalského ve volné přírodě je klíčová. V Khustain Nuruu byli již v květnu odchyceni jeden hřebec a šest klisen, z nichž by tři klisny a hřebec měli být přepraveni do Gobi B. Zatím čekají v rozlehlé ohradě, která byla vybudována speciálně pro tento účel.

Klisny určené pro letošní transport z Prahy:

Předběžně jsou pro transport z České republiky vybrané čtyři klisny - Heia, Reweta, Nara a Heilige. Jako náhradnice jsou připravené tři - Konni, Romy a Chantou.

Do programu jsou záměrně vybrané klisny, neboť ty mají větší šanci uplatnit se na místě v reprodukci. Koně žijí v přirozeném prostředí v harémech, v jehož čele stojí vždy jeden hřebec, který si své místo musí vybojovat. Hřebec odchovaný v lidské péči by měl menší šanci se v neznámém prostředí uplatnit a zvítězit nad místními hřebci, kteří prostředí dokonale znají - mohlo by mu to trvat i několik let.

Heia - narozena 6. 6. 2013, pochází z německého Döberitzer Heide, odkud k nám přišla letos v dubnu. Je velmi klidné, vyrovnané povahy. Stejně jako ostatní klisny má světlé zbarvení, ale odlišuje se od nich výrazným zebrováním na nohách.

Reweta - narozena 14. 5. 2013, která pochází ze Zoo v Lipsku, k nám dorazila v říjnu 2015. Tato vysoká, robustní, světle zbarvená klisna je velmi kontaktní a má přátelskou povahu.

Nara - narozena 10. 7. 2013 v rakouském Grünau. K nám přišla již na jaře 2015, kdy byla náhradnicí pro předchozí transport. Loni nakonec vybrána nebyla a zůstala v Dobřejově připravena pro transport letošní. Je světle zbarvená a má neobvykle hustou hřívu. Povahově je to velmi klidná, přátelská, adaptabilní klisna, která dobře vychází s ostatními koňmi.

Heilige - narozena 4. 6. 2013, pochází stejně jako Heia z německého Döberitzer Heide. Její matkou je klisna Fidorka, která přišla na svět v roce 2000 v Praze. Heilige je u nás od října 2015, velmi dobře se začlenila mezi dobřejovské klisny, ale v přístupu k lidem je zdrženlivější a udržuje si odstup.

Náhradnice:

Konni - narozena 27. 5. 2014 v TP Berlín, je u nás od dubna 2016. Mladá klisna je tmavého zabarvení a atletické postavy. Kvůli svému věku je mezi klisnami zatím plašší a ve stádě následuje ostatní, spíše než by se snažila dominovat.

Romy - narozena 29. 5. 2009 v Lipsku, k nám přišla v dubnu 2016. Je to sedmiletá zkušená klisna, která již odchovala dvě hříbata. Má klidnou, ale důraznou povahu.

Chantou - narozena 6. 5. 2012 v dánském Givskudu, k nám přišla v prosinci 2015 z německého Weilburgu. Je to světle zbarvená, temperamentnější klisna.

Partneři a podporovatelé projektu:

Reintrodukce koní Převalského probíhá ve spolupráci s mezinárodní organizací ITG (International Takhi Group) a SPA Gobi B a zároveň za podpory mnoha partnerů i sponzorů - vedle Armády ČR je již tradičním podporovatelem také Magistrát hlavního města Prahy. V letošním roce na transport přispělo i Ministerstvo životního prostředí ČR, Zoo Leipzig (Německo), Heinz Sielmann Stiftung (Německo), Khustain Nuruu National Park (Mongolsko) a Ministerstvo životního prostředí, zeleného rozvoje a turismu (Mongolsko).

Projekt Návrat divokých koní nespočívá pouze v transportu koní Převalského do mongolské Gobi. Významnou úlohu hrají také související aktivity Zoo Praha v jihozápadním Mongolsku. Zde byly za přispění České rozvojové agentury ČR postaveny pozorovací posty pro strážce národního parku Gobi B, vystaveny seníky pro koně, rekonstruována nemocnice ve vesnici Bij, ale také pořízen sněžný skútr. Zoo Praha podporuje místní strážce i materiálně - pořídila jim terénní vozidla, zprovoznila internetové připojení pro komunikaci s partnery, pořídila dalekohled nebo veterinární pušku nutnou k vakcinaci koní.

Na základě špatných zkušeností s horkými léty bez přístupu k pitné vodě, pro kterou strážci musí každý den jezdit do desítky kilometrů vzdálené vesnice, se Zoo Praha rozhodla letos vybudovat pro potřeby koní i strážců, kteří o ně pečují, vrtanou studnu. Vybudovat studnu v Gobi je však poměrně nákladná záležitost. Nákup potřebného vybavení a výdaje na expertní služby a část dalších prací přislíbilo uhradit velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru. Vše ostatní bude financovat Zoo Praha – a spolu s ní i každý z řady dárců, kteří přispěli do kampaně „Metr za litr“, návštěvníci zoo díky podpoře zřizovatele zoo Magistrátu hl. m. Prahy (z každé vstupenky do zoo příspěvek 2 Kč na záchranné projekty Zoo Praha) a společnost Kofola a.s. (pramenitá voda Rajec).

Realizační tým Zoo Praha:

Miroslav Bobek, ředitel,
Jaroslav Šimek, zoologický náměstek,
Martina Matysová, koordinátorka in situ projektů
Hana Geroldová, vedoucí oddělení in situ projektů
Lucie Vejmelková, koordinátorka in situ projektů,
Barbora Dobiášová, kurátorka chovu kopytníků,
Roman Vodička, veterinář,
Jan Marek, chovatel kopytník
Posádka letounu CASA:
Let z Kbel do Kazaně
kpt. Petr Mesarki
kpt. Filip Onderka
npor. Karel Hanulík
prap. Vladimír Skořepa

Let z Kazaně do Bulgan Sumu
pplk. Milan Laniak
kap. Tomáš Vavřička
por. Josef Ševeček
prap. Josef Kocour

nrtm. Pavel Kotěra (technický doprovod)
nrtm. Marek Máša (technický doprovod)
npor. Jakub V. (navigátor)