První mláďata roku 2006
15. 06. 2008
První mláďata roku 2006 v pražské zoo
Přímo na Nový rok se v pražské zoo vylíhla 2 první mláďata roku 2006. Jsou to mláďata dvou druhů ještěrů – varana mangrovového a varana smaragdového.
Každé zdárné rozmnožení těchto varanů v lidské péči je nutno považovat za velký úspěch a z našich přírůstků máme o to větší radost, že se jedná již o druhou (u varanů smaragdových dokonce třetí) generaci, tj. že se jejich rodiče a prarodiče rovněž vylíhli v pražské zoo. Samice varanů kladou poměrně velká vajíčka, která zahrabávají na příhodném místě a to pak hlídají a brání. Proto se chovatelé snaží vejce včas najít a umístit do líhně. K oběma vylíhnutí tedy došlo v umělé líhni.
Varany smaragdové (Varanus prasinus) chováme od roku 1994, první mládě se vylíhlo v roce 1996. Tito obyvatelé tropických lesů a mangrovových bažin na Nové Guineji dosahují délky kolem 75 cm. Patří v lidské péči k nejchoulostivějším a nejproblematičtějším druhům a pražská zoo je v posledních letech jedinou evropskou zoo, která je úspěšně rozmnožuje. Naše novoroční mládě je jubilejní dvacáté v Zoo Praha. Vajíčko samice snesla 12. července 2005 a mládě měřilo 22,8 cm a vážilo 9,1 g. Protože jeho rodiče již nežijí, dostalo tak trochu žertem jméno Ladislav Pohrobek. Matka se jmenovala Kroužkovka a patřila k nejpřátelštějším a nejmilejším varanům, jaké jsme kdy v zoo chovali. Sama se vylíhla v Praze v roce 1997. Dospělé jedince vzácných varanů smaragdových najdou naši návštěvníci v expozičních teráriích v pavilonu slonů a v pavilonu velkých želv. Mláďata však musejí být v zázemí pod pečlivým dohledem chovatelů a potřebují naprostý klid. Až dorostou, budou zřejmě následovat své starší sourozence a poputují do některé z jiných evropských zoologických zahrad.
Varany mangrovové (Varanus indicus) chová pražská zoo od roku 1992, první mládě se vylíhlo v roce 1995 a dosud jsme jich odchovali více než 40. Samice snesla vejce 13. července 2005 a od té doby bylo umístěné v líhni. Mládě měřilo po vylíhnutí 24,2 cm a vážilo 15,5 g. Dlouhá inkubační doba (5,5 měsíce) je pro varany typická a mezi ještěry poměrně neobvyklá. Tento druh obývá bažiny a vlhké lesy na severu Austrálie, na Nové Guineji a některých blízkých ostrovech. Dosahuje délky až 1,5 m, z toho ovšem připadá více než polovina na dlouhý ocas. Výborně šplhá a plave.
Romana Anděrová