Satelitní telefon, notebook, fotoaparát, ale také stany, boty a další vybavení obdrželi v minulých dnech strážci rezervace Dja na jihovýchodě Kamerunu. Jde o první část pomoci od Zoo Praha, která tak ve střední Africe přispívá k ochraně goril nížinných.
„Děkuji všem, kdo nám pomáhají. Vybavení jsme financovali nejen z veřejné sbírky, ale zejména z výnosu Běhu pro gorily, organizovaného hlavním městem Prahou, z konta Odhalení a z malé části již také z výtěžku naší akce Přineste starý mobil,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Podpořila nás rovněž společnost Sony Česká republika a v souvislosti s tímto projektem využíváme i dotaci Ministerstva životního prostředí ČR.“
Vedle silničních kontrol, při kterých zabavují tzv. bushmeat (maso divokých zvířat), hlídkují strážci přírody v pralese – a tam s pytláky mnohdy svádějí boj na život a na smrt. Nedávno dokonce museli dostat vojenské posily.
Zoo Praha podpořila třináctičlennou jednotku strážců v Djoumu, se kterou byl Bobek již dříve v kontaktu. „Přesto jsme si nyní přímo na místě ještě ověřili, že strážci fungují, jak mají, a ujistili se, že techniku i vybavení budou používat,“ říká tisková mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová. „Pokládali jsme také za důležité předat vše přímo jim a nejednat přes prostředníky.“
Nyní budou tito strážci zasílat do Prahy zprávy o své činnosti a zejména fotografie, které budou zveřejňovány jak v areálu zoo, tak na jejích internetových stránkách a facebookovém profilu.
Další vybavení poskytla Zoo Praha v Kamerunu nevládní organizaci LAGA. Ta sídlí v hlavní městě Yaoundé a zaměřuje se na odhalování nelegálního lovu a obchodu s bushmeatem. Přitom kromě právníků či operační jednotky využívá vlastní agenty, kteří se infiltrují mezi pytláky a obchodníky.
„Pracovníci LAGA nás přesvědčili o své profesionalitě. Poté, co jsme si tuto organizaci ještě prověřili, rozhodli jsme se ji vybavit technikou jako je satelitní telefon, dalekohledy apod.,“ uvedl Miroslav Bobek. „LAGA nás bude stejně jako strážci pravidelně informovat o své činnosti a poskytovat nám obrazový materiál. Že to nebudou zrovna povzbudivé obrázky, je bohužel jistá věc...“
Zoo Praha, ale také další české zoo, ve kterých se sbírají staré mobily, budou v podpoře strážců a jiných ochranářských organizací pokračovat. Zejména bude třeba vybavit další tři jednotky strážců přírody kolem rezervace Dja. Ale jak uvádí Ptačinská Jirátová, ve střední Africe je také velký hlad po knížkách gorilích pohádek, jejichž hlavní hrdinkou je Moja. „Mnohokrát jsme byli v Kamerunu dotazování, zda připravíme další vydání této knížky a obdobně jako v roce 2008 ji budeme opět distribuovat do tamních škol. S kamerunskými ochránci přírody jsme probírali i možnost, že by se knížky šířily ve všech zemích Konžské pánve. Pražská gorilí rodina by tak pomáhala chránit své volně žijící příbuzné v prakticky celé oblasti jejich výskytu.“
V neposlední řadě Bobek podepsal s kamerunskými úřady deklaraci o spolupráci na ochraně rezervace Dja, která je součástí světového kulturního dědictví. „Budeme-li chtít, máme za exkluzivních podmínek možnost podílet se i v budoucnu na ochraně jedné z přírodně nejcennějších oblastí na světě,“ uzavírá.
Podrobné informace a reportáže týmu Zoo Praha z mise do Kamerunu najdete na www.pomahamegorilam.cz.