Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Indiánský náčelník pokřtí mládě lamy

27. 01. 2012


Náčelník indiánského kmene Kickapoo dr. Miloslav Stingl se stanem kmotrem lamy alpaky

Mládě lamy alpaky. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Mládě lamy alpaky, narozené 12. 11. 2012 dostane své jméno od osoby nejpovolanější – cestovatele, spisovatele a etnografa Miloslava Stingla. Křtiny mláděte lamy alpaky proběhnou v neděli 29. ledna 2012 ve 14 hodin v Dětské zoo v dolní části Zoo Praha. Mladý sameček bude první alpakou, která v Zoo Praha dostane jméno.

Miloslav Stingl strávil v zahraničí plných 19 let a navštívil 151 zemí světa. K nejoblíbenějším etnikům dr. Stingla patří již dlouho indiáni Střední a Jižní Ameriky. S mnohými z nich se velmi sblížil, s kmenem Kickapoo (Kikapú) natolik, že ho zvolili doživotně svým náčelníkem. Jeho indiánské jméno zní OKIMA – Ten, který vede.

Alpaka je domestikovanou formou lamy (Vicugna pacos). Je to velmi otužilé a nenáročné zvíře, které indiáni odedávna chovají hlavně jako zdroj velmi kvalitní vlny podobající se prachovému peří. Roční produkce srsti z dospělé lamy je kolem 2 kg a indiáni vlnu využívají při výrobě teplého oblečení.  

„V Zoo Praha se alpaky chovají od roku 1992, kdy přišel první samec ze Zoo Stuttgart. O dva roky později byla dovezena samice z Tierpark Berlín. První mládě se narodilo v roce 1997 a sameček z listopadu 2011 je již pětadvacátým mládětem, které se v Praze narodilo,“ doplňuje vrchní chovatel Dětské zoo Ladislav Žoha.

Tradičně byly alpaky chovány v horní části zoo v sousedství svých divokých příbuzných lam guanako. V souvislosti se stavbou nového areálu pro slony, hrochy a antilopy uvolnily expozici antilopám vraným. Jako domácí plemeno nalezly nový domov v Dětské zoo v expozici s ovcemi kamerunskými, krůtami a domácími kury sumatránkami.