ŠELMY A PLAZI BYDLÍ V NOVÉM
30. 04. 2012
V pražské zoologické zahradě se po několikaměsíční rekonstrukci znovu otevírá Pavilon kočkovitých šelem a terárium. Vedle nově pojatého interiéru nabízí pavilon návštěvníkům větší prostor k odpočinku, kvalitní informační systém a také řadu interaktivních prvků, které využívají moderních technologií a dětem i dospělým přibližují zábavnou formou svět kočkovitých šelem a plazů.
„Namísto původního, již polámaného a zaprášeného mrtvého lesa budou exotická prostředí jen naznačena malbou a světly. Především se však v hlavní části pavilonu otevře velký prostor s lavičkami, kde bude možné v klidu posedět a kde – jak očekáváme – najdou za špatného počasí útočiště zejména maminky s kočárky,“ popsal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Šelminec v pražské zoo je domovem lvů indických, tygrů sumaterských a malajských, levhartů obláčkových, jaguarundi, karakala, kočky rybářské a celé řady plazů. Rozšíření interiéru umožnilo vybudovat čtyři nové terarijní expozice. Nejvýraznější z nich je unikátní expozice pouštních plazů střední Asie, kterou bude obývat deset druhů zvířat. Návštěvníci ji budou moci porovnat se starší Sonorou - expozicí pouštních plazů Severní Ameriky - a udělat si tak obrázek o tom, jak se vývojově podobné skupiny plazů adaptovaly na poušť na různých kontinentech.
„Na základě poptávky návštěvníků jsme také posílili zástupce jedovatých hadů v pražské zoo, konkrétně o expozici křovinářů ostnitých a o expozici chřestýšů kostkovaných. Ze starého slonince jsme do šelmince přestěhovali hroznýšovce kubánské, u kterých Zoo Praha vede evropský chovný program,“ uvedl kurátor plazů Petr Velenský.
Zásadní změnou, kterou šelminec prodělal, je výrazné posílení informačního systému a zapojení moderních technologií. „Návštěvníci mohou využít například termokameru, která je na monitoru zobrazí tak, jak by je svými termoreceptory ΄viděl΄ had,“ vysvětlil ředitel Bobek. Záběr si bude možné vytisknout jako fotografii a odnést domů. Zájemci si také budou moci posvítit do ztemnělé buše a podle odrazů očí najít různé druhy šelem. Jinde si zase mohou „popovídat“ s tygrem: když vzbudí jeho pozornost výrazným zamručením nebo zařváním, dostane se jim odpovědi. Před teráriem Sonora bude kámen vyhřívaný na 50 ˚C. Kdo si na něj sáhne nebo se na něj posadí, pozná, jaké teplotní podmínky panují uvnitř terária i na skutečné poušti.
Provedená rekonstrukce, která začala v říjnu 2011, změnila celou koncepci vnitřního uspořádání pavilonu a návštěvnických prostor. Autory výtvarného pojetí interiéru, nástěnné výzdoby i grafické podoby informačního systému v pavilonu je dvojice akademických malířů Roman Hudziec a Kryštof Krejča.
Výsledkem rekonstrukce, jejíž součástí byla i výměna zasklení u všech expozic, je otevření celého návštěvnického prostoru. Plocha určená pro návštěvníky nyní zaujímá 600 metrů čtverečních. V hlavní části pavilonu vzniklo rozlehlé odpočinkové místo s lavicemi, kde se návštěvníci mohou zdarma připojit na wifi síť. Lavice je možné jednoduše demontovat a uzpůsobit tak prostor pro konání přednášek a dalších akcí.