Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

2004 - Nové voliéry ptáků

03. 09. 2004


Od 3. září 2004 jsou otevřeny nové dvě voliéry pro ptáky. Obě se nacházejí v dolní části zoo a obě jsou průchozí.

Africké skály

Tak se nazývá prostorná voliéra pro ibisy skalní i další druhy afrických druhů ptáků.

Stavba je situována u skalní stěny, pod kterou od 30. let až do své demolice počátkem 90. let stával starý pavilon kočkovitých šelem a následně se zde od dubna 2001 až do zničení katastrofální povodní v srpnu 2002 nacházela ubikace a expozice lemurů.

Vzhledem k tomu, že se pod předmětným územím nacházejí inženýrské stavby celopražského významu, jsou možnosti výstavby pro expoziční účely omezeny na volné výběhy, respektive velké halové či voliérové stavby, umožňující v případě nutnosti vjezd těžké mechanizace, opravující v zemi uložená díla.

Pro potřeby chovu ibisů skalních se přirozená skalní stěna s jižní expozicí jeví jako ideální – přesně takové podmínky tito ptáci potřebují pro úspěšné hnízdění. Expozice se skládá z volné průchozí voliéry nepravidelného půdorysu o maximálních rozměrech 29 x 26 metrů a výšce 7 metrů a ze zimní ubikace velikosti 5 x 11 metrů. Nosnou konstrukci voliéry tvoří ocelová lana vypínaná do kotev, vetknutých do skalní stěny, a přes nosné sloupy umístěné vně voliéry. Přes nosná lana je nainstalována polyamidová pletená síť. Interiér voliéry, dotvořený výtvarným sdružením KVADRA, imituje přirozené horské hnízdiště se zbytky kamenných lidských sídel, s vodopádem a jezírkem o ploše cca 60 m².

 

Chované druhy:

Ibis skalní
Nesyt africký
Kavče červenozobé
Frankolín žlutokrký
Mandelík dlouhoocasý
Čírka modrá
Turako bělobřichý
Dytík úhorní
Zejozob africký

 

Delta

Voliéra o ploše 1000 nasedá na severní průčelí pavilonu Sečuán. I tato voliéra je pro návštěvníky průchozí, a ti tak získají bezprostřední dojem z vystavovaných ptáků. Voliéra vznikla nad jedním z expozičních rybníků a umožní chov ptáků bez nutnosti jejich křídlování.

Chované druhy:

Kolpík bílý
Ibis hnědý
Kvakoš noční
Čáp černý
Morčák velký
Hohol severní
Čírka obecná
Ibis rudý
Mandelík hajní

 

Obě expozice navrhl Ing. arch. Homolka z Architektonického ateliéru AND s. r. o., postavila je firma METROSTAV a. s. a každá stála 2 miliony Kč.

 

 


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli odlesňování přežívá jen pár tisíc, každé mládě je tak skvělou zprávou nejen...

Pomáháme jim přežít

Zoo Praha se intenzivně věnuje ochraně druhů v lidské péči i v místech jejich přirozeného výskytu.

 

 

Nenechte si ujít!

mravenecnici 300x169
Tváří v tvář ohroženým druhům zvířat se ocitnete v zoo i ve veřejném prostoru díky nové kampani.

Expozice, pavilony a stavby
Zoo nabízí 15 mimořádných pavilonů, desítky expozic i množství dalších zajímavých staveb.

 

 

Vše o zvířatech

mravenecnici 300x169
Objevte příběhy, které se skrývají za jmény vybraných zvířecích osobností!