Dny zvířat 2020: únor patří ledním medvědům
Zoo Praha | 31. 01. 2020
Dalším zvířetem, které si připomeneme v rámci celoroční kampaně Dny zvířat, jsou lední medvědi. Svůj mezinárodní den mají 27. února, my ho v Zoo Praha oslavíme poslední únorovou sobotu, kdy zároveň získáte další samolepku do soutěže. V průběhu celého měsíce vás čekají také speciální komentovaná setkání nebo přednáška kurátora chovu savců Pavla Brandla.

Mezinárodní den ledních medvědů připadá na 27. února. V Zoo Praha ho oslavíme poslední únorovou sobotu. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha
Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou.
V Zoo Praha žije suverénní, činorodý a nesmírně vynalézavý samec Tom, který tvoří sehranou dvojku s partnerkou Bertou. Více se o nich dočtete zde.
Z únorového programu v areálu Zoo Praha
Každý únorový víkend budou probíhat speciální komentovaná setkání u ledních medvědů: vždy v sobotu i v neděli v 10.30 a 13.30 v češtině, v 11.00 a 14.00 v angličtině. Součástí jednotlivých setkání bude vždy soutěžní otázka pro přítomné návštěvníky, která otestuje znalosti nabyté v průběhu výkladu. Ti, kdo odpovědí správně, získají drobnou odměnu.
O ledních medvědech se můžete více dozvědět také na přednášce kurátora chovu savců RNDr. Pavla Brandla, Ph.D., která se koná ve čtvrtek 6. února od 17.00 ve Vzdělávacím centru Zoo Praha. Cena přednášky činí 50 Kč na osobu a sraz účastníků je v 16.45 u hlavního vchodu.
Velkou oslavu Mezinárodního dne ledních medvědů chystáme na sobotu 29. února. Kromě skvělého programu vás čeká také další samolepka z celoroční soutěže.
Lední medvědi v přírodě
Medvěd lední je se svou hmotností až 800 kg a kohoutkovou výškou až 160 cm považován za největší šelmu. Zároveň je nejmasožravější z medvědů a žije v nejdrsnějších podmínkách. Jeho vědecké jméno – Ursus maritimus – znamená „mořský medvěd“, což je velmi trefné.
Tento druh žije především v oblastech arktického mořského ledovce, tzn. na zamrzlém moři severní polokoule. Na přilehlou pevninu se stahuje především v létě, kdy ledovec taje (pokud ovšem před táním neustoupí na sever, do oblastí trvale zamrzlého moře), a období pobytu na pevnině je pro něj časem nouze. Jeho hlavní kořistí jsou totiž tuleni, které přepadává, když odpočívají na ledových krách nebo ve chvíli, kdy se vynoří u otvoru v ledu, aby se nadechli. Přepadení u otvoru v ledu využívá také v případě lovu běluh a jiných menších kytovců.
Na pevnině jsou potravní možnosti medvědů omezené. Loví mořské ptáky na pobřeží, pojídají ryby, chaluhy a zdechliny, ale tato potrava není schopná plně uspokojit jejich energetické nároky a tak medvědi během léta částečně žijí i z tukových zásob.
Velkou hrozbou pro medvědy lední je globální změna klimatu, která se v polárních oblastech projevuje dřívějším táním a pozdějším zamrzáním mořského ledovce. Oblast trvalého ledu je čím dál menší a panují obavy, že v blízké budoucnosti bude Arktida v létě zcela bez ledu. Medvědi jsou nuceni stahovat se spolu s ustupujícím ledovcem čím dál více na sever, nebo naopak na pevninu, kde ovšem nenacházejí dostatek potravy.
Často se stává, že medvědům začne doslova tát půda pod nohama a šelmy jsou nuceny plavat volným mořem ve snaze najít trvalejší led. Vzdálenosti mezi jednotlivými ledovými plochami, které musejí překonat, jsou přitom rok za rokem delší, protože ledové kry jsou více rozptýlené. To medvědy neúměrně vysiluje a značně jim to ztěžuje lov. Medvědi lední jsou sice skvělí plavci (a dovedou dokonce lovit pod vodou), ale přeplavat na volném moři více než 40 km (a někdy dokonce i stovky kilometrů) je i pro ně obrovská zátěž.
Jak můžeme ledním medvědům pomoci?
Zda lední medvědi přežijí i do budoucna, závisí ve velké míře na chování každého z nás. Naše činy mohou pomoci předejít katastrofickým změnám klimatu, které by měly tragický dopad nejen na lední medvědy. Změna se nestane přes noc, ale i malý krůček je přínosem.
Co pro to udělat? Nevytvářejme zbytečný odpad – kupujme jen to, co opravdu potřebujeme, vyhněme se zboží ve zbytečných obalech, používejme výrobky z recyklovaných materiálů, nosme si na nákup vlastní, opakovaně použitelné dózy, obaly a tašky. Šetřeme energií, nesviťme zbytečně, vypínejme elektrické spotřebiče a nenechávejme je zapnuté ani v režimu „standby“. Využívejme hromadnou dopravu a na krátké vzdálenosti choďme pěšky. Jezme sezonní a lokální potraviny a kupujme domácí výrobky, ne zboží z druhého konce světa. Šetřeme vodou. Zkrátka se chovejme ohleduplně a šetrně k přírodě i k životnímu prostředí. Malé činy každého z nás mohou mít velký efekt!
Lední medvědi v nástěnném kalendáři Dny zvířat 2020
Předlohou pro únorovou ilustraci v nástěnném kalendáři, který vytvořily výtvarnice ze studia Fox & Owl, byl náš samec Tom, který si s oblibou pochutnává na zmrzlině z ryb, ovoce a zeleniny.
Související
Projekt Dny zvířat v Zoo Praha 2020