Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat Zoo Praha

 

Flétnák australský (Gymnorhina tibicen)

Je to středně velký pěvec s robustním tělem, silným zobákem a zlatohnědýma očima. Tělo je převážně černé, s bílými plochami pod ocasem, na šíji a na hřbetě.   

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Pěvci (Passeriformes)
Čeleď Flétnákovití (Cracticidae)
Rozšíření Austrálie (Téměř celá Austrálie s výjimkou nejsuššího outbacku, jih Nové Guineje – na Novém Zélandu byli vysazeni.)
Biotop tropický les (otevřená krajina – lesnatá savana, parky, zahrady, golfová hřiště)
Potrava bezobratlí, plody (drobní živočichové, plody)
Rozměry tělo 25 cm, ocas 14–15 cm, délka křídla 24–25 cm, hmotnost 210–360 g
Rozmnožování počet vajec 1-3, inkubace 21 den

Zajímavosti

Australští flétnáci patří ve své domovině mezi jedny z nejběžnějších a nejznámějších ptáků, které lze hojně zastihnout i v městských zahradách, parcích či na golfových hřištích. Není tedy divu, že se stali maskoty hned několika místních sportovních mužstev. Svým „stračím“, černo-bílým zbarvením a svým chováním v mnohém připomínají krkavcovité pěvce, i když jim nejsou nijak blízce příbuzní. Podobně jako evropští havrani či kavky si však svou potravu shánějí na zemi, po které se pohybují krokem, a jsou nesmírně inteligentní a hraví. Žijí ve skupinách okolo 20 ptáků, které jsou velice stálé a společně si hájí území, které obývají často mnoho let. Ve větších skupinách se někteří jedinci sami nemnoží a namísto toho pomáhají s výchovou mláďat ostatních. Vyhlášený je zvukový projev flétnáků, podle kterého dostali své české jméno – dokážou napodobit celou škálu jiných druhů ptáků a také další zvuky ze svého okolí, např. štěkot psů či ržání koní. Flétnáci vytvářejí několik poddruhů lišících se rozsahem bílých a černých ploch a tělesnou velikostí. Na Novém Zélandu jsou flétnáci nepůvodním druhem. Byli sem dovezeni v 19. století, aby chránili kokosové plantáže. Velmi dobře se adaptovali a v době hnízdění útočí nejen na „škůdce“, ale na všechny ptáky, kteří naruší jejich teritorium.

Ochrana

druh málo dotčený

Chov v Zoo Praha

Chováme je od roku 2010.

Od 28. září 2019 uvidíte tento druh v nově otevřeném Rákosově pavilonu.

Umístění v Zoo Praha Ptačí mokřady