Kdo má co na starost?
Zoo Praha | 15. 08. 2013
Záležitosti kolem CITES řeší v České republice tři hlavní orgány, z nichž každý má jiné pravomoci a úkoly.

Všechny divoké kočkovité šelmy jsou CITESovými druhy. Levhart obláčkový patří mezi nejpřísněji chráněné (CITES I). Foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha
- Ministerstvo životního prostředí (MŽP) je výkonným orgánem CITES. Vydává „permity“ (vývozní a dovozní povolení, která musí každou mezinárodní zásilku CITES exemplářů doprovázet), registrační listy a další doklady, potřebné k legálnímu nakládání s CITES organismy.
- Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) je vědeckým orgánem CITES. Zkoumá vliv mezinárodního obchodu na stav populace jednotlivých druhů, vydává pro MŽP stanoviska k udělení povolení (kladný posudek vydá pouze tehdy, pokud vývoz či dovoz organismu neohrozí populace v přírodě) a společně s vědeckými orgány ostatních členských zemí se podílí na sestavování seznamu druhů zařazených do jednotlivých příloh úmluvy.
- Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je kontrolním orgánem CITES. Dohlíží, zda nedochází k porušování zákonů, ve spolupráci s Celní správou řeší případy pašování, uděluje pokuty a v případě podezření na porušení zákona může exempláře CITES zadržet a zabavit.
Hlavní nabídka
Nyní používáte mobilní verzi webových stránek www.zoopraha.cz. Pokud chcete zobrazit plnou verzi, klikněte zde.