Cooper – první v republice
Zoo Praha | 22. 03. 2023
Byl první svého druhu na našem území, přirovnávají ho k Picassovi a inspiroval vznik neobvyklých cukrovinek ve tvaru krychliček.

Dnes už populární samec vombata obecného přišel na svět v červenci 2020 v německém Hannoveru, kde také dostal jméno Cooper, což znamená „bednář“ a evokuje jeho soudečkovitý tvar. V prosinci 2021 přicestoval do České republiky a Zoo Praha se tak stala prvním českým a osmým evropským zařízením, které tohoto zajímavého vačnatce chová.
Vombat je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Jako jediný z vačnatců zůstává aktivní i v chladnějších obdobích s padajícím sněhem. Velkou část života vombati tráví hloubením podzemního systému chodeb. Jejich prostorné nory bývají až 30 metrů dlouhé a přes dva metry hluboké. Na tuto skutečnost bylo třeba myslet už při výstavbě expozičního celku Darwinův kráter, který vombati obývají spolu s dalšími zástupci australské a především tasmánské fauny. Okolo vombatího výběhu je betonová podezdívka a na dně, pod zhutněnou zeminou, která byla navezena do výšky jednoho a půl až dvou metrů, se nacházejí dvě vrstvy ocelových sítí. Kameny v zadní části výběhu mají vlastní podezdívku – vznikly tak jakési sklepy, které mohou vombati využít, až se do nich prohrabou.
Za potravou, kterou tvoří převážně různé druhy trav a ostřic, se vombati vydávají ponejvíce v noci. „Je to z toho důvodu, že nemají potní žlázy a musí dobře pracovat s teplotou,“ vysvětluje chovatel David Vala. V expozičním celku Darwinův kráter v dolní části zoo ale uvidíte Coopera při krmení i ve dne, nejčastěji kolem druhé hodiny odpoledne. „Pochutnává si na trávě, na bambusu a na přilepšenou má velice rád batáty,“ přibližuje Vala jídelníček svého svěřence.
Trus vombatů má neobvyklou podobu krychle a při značení teritoria se díky tomu neskutálí z vyvýšených míst. „Podle mne je vombat vlastně takový Pablo Picasso mezi zvířaty, jediný kubista zvířecí říše,“ glosoval výjimečný tvar vombatího trusu herec a moderátor Marek Eben, který přišel Coopera přivítat 8. ledna 2022, v den, kdy byl vombatí sameček poprvé představen veřejnosti. Známý pekař a cukrář Josef Maršálek při té příležitosti připravil krychlový dort a také vombatí kostky – speciální cukrovinky ve tvaru krychliček.
„Cooper je velice kontaktní zvíře, má povahu po své matce Maye, která pochází ze zoo v Budapešti. Reaguje na zavolání a těší se blízkému kontaktu s námi,“ prozrazuje David Vala. Tyto návyky si Cooper přivezl už ze své domovské Erlebnis-Zoo Hannover, kde doprovázel chovatele na každém kroku. „Rád taky zkoumá vnitřní i venkovní expozici, ochutnává rostliny a drbe se o kmeny a kameny,“ doplňuje David Vala, který je v kampani Seznamte se! Cooperovým patronem. „Naše zima mu nijak nevadí a návštěvníci jej tak ve venkovním výběhu mohou pozorovat i v chladnějším počasí.“ Ke Cooperovi by časem měla přicestovat samička původem přímo z Tasmánie.
V Červeném seznamu IUCN je vombat obecný aktuálně zařazen do kategorie málo dotčených druhů a jeho populace je pokládána za stabilní. V minulosti došlo k poklesu jeho výskytu v důsledku přeměny původní vegetace na zemědělskou půdu, což by ho mohlo na některých místech ohrožovat i dnes. Další nebezpečí pro vombaty představují zdivočelí psy a silniční doprava. Populace na okrajích areálu jsou také náchylné k výskytu svrabu, nakažlivého kožního onemocnění. Nic z toho však v současné době nepředstavuje významnou hrozbu pro celý druh.
Související
Vombat obecný ve webovém Lexikonu zvířat
Adopce vombata (20 000 Kč na rok)
Sponzoring vombata (libovolnou částkou od 100 Kč výše)