Unikátní kostra triceratopse Trika

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  09. 11. 2024


Při příchodu na Geostezku, která se nachází v západní části areálu Zoo Praha, vás přivítá lebka triceratopse. Je skutečně úctyhodná. Měří 2,26 metru a zaujme nejenom třemi rohy v obličejové části, ale především velikým týlním štítem.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tento artefakt pro nás byl vyroben metodou 3D tisku – a to naprosto přesně podle skutečné lebky triceratopse, jehož fosilizovaná kostra byla nalezena ve slavné formaci Hell Creek v Montaně. Originál téměř kompletní kostry tohoto jedince přitom můžete vidět ani ne dvacet kilometrů od naší zoologické zahrady, v Dinosauria Museum Prague v Tuchoměřicích.

Přiznávám, na Trika, jak byl tenhle konkrétní exemplář druhu Triceratops horridus pojmenován, jsem se zajel podívat teprve minulý týden. Je docela ostuda, že až teď. Nejenže to mám, co by kamenem dohodil, ale stejně jako mnozí jiní přírodovědci jsem také sníval o dinosauří kostře v Česku. Přitom v Tuchoměřicích je jich hned několik! V dnešním Zoopisníku ovšem zůstanu u Trika.

Trik žil asi před 66 miliony let. Jeho kostra patří svého druhu k vůbec největším, které se kdy podařilo objevit. Je dokonce ještě výrazně větší než údajně rekordní kostra jedince pojmenovaného Big John, jejíž aukční cena činila již před několika lety 6,6 milionu eur. Trik měřil 8 metrů na délku a 4 metry na výšku a měl hmotnost asi 13 tun. Pro srovnání: náš sloní býk Ankhor váží „jen“ 4,4 tuny. Trikova kostra je navíc velmi dobře zachovalá, asi ze 70 procent.

Triceratopsi bývají často zobrazováni v souboji na život a na smrt s tyranosaurem. A jak se zdá, Trik podobný souboj skutečně prožil. Jeho vykousnutý týlní štít a krční obratle vyhojené po vážném a bolestivém zranění lze nejlépe vysvětlit tak, že Trika napadl tyranosaurus. Uchopil ho zezadu za týlní štít a trhl mu hlavou dozadu. Kupodivu Trik tento útok přežil.

A jak se pozůstatky triceratopse (i dalších dinosaurů a rovněž dvou mosasaurů) dostaly do Tuchoměřic? Legálně vyvézt takovéto paleontologické nálezy je možné již pouze ze Spojených států. Vyžaduje to ovšem vynaložení horentních částek na nákup koncese, na vyzvednutí bloků horniny s fosilizovanými kostmi a v neposlední řadě na jejich preparaci a konzervaci. Na kostře Trika pracovalo ve Francii osm specialistů po dobu sedmi měsíců.

 

 

 


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Už to není nic tajného: v chovné stanici Cressy v severní Tasmánii se na cestu do Prahy připravuje další čtveřice ďáblů medvědovitých. Jejich přílet můžeme očekávat zhruba za měsíc a pevně doufám, že se u nás časem...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Při příchodu na Geostezku, která se nachází v západní části areálu Zoo Praha, vás přivítá lebka triceratopse. Je skutečně úctyhodná. Měří 2,26 metru a zaujme nejenom třemi rohy v obličejové části, ale především velikým...




Přihlášení k newsletteru