Horní část areálu

Zoo Praha / Prague Zoo

Romana Anděrová  |  01. 01. 2014


Území zoologické zahrady lze zhruba rozdělit na dvě hlavní části – dolní a horní. Toto vymezení vychází jednak z topografie, jednak z historického vývoje expozic.

Areál Zoo Praha, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Areál Zoo Praha, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V horní části areálu zoo vznikaly expozice z velké části až v poválečném období a především pak od 50. let minulého století. Náhorní plošina s travnatými porosty umožnila vytvoření prostorných výběhů pro velké kopytníky, pro které je údolní niva dolní části zoo nevhodná.

Proto se právě zde v současné době nachází mimo jiné expoziční celek Pláně, určený pro koně Převalského, bizony nebo velbloudy, Africký dům a Africká savana s žirafami a antilopami či Údolí slonů se slony indickými. V horní části areálu ale najdete i samostatné expozice – například nosály nebo urzony.


Koně Převalského jsou ikonickými zvířaty nejen mongolské Gobi, ale i Zoo Praha. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Expozice Gobi, inspirovaná stejnojmennou pouští na pomezí Mongolska a Číny, představuje vedle koní Převalského i další živočichy asijských polopouští a stepí.

Hlavními hvězdami Darwinova kráteru jsou ďáblové medvědovití a vombati. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Název i pojetí nové expozice tasmánské a australské fauny v Zoo Praha inspiroval Darwinův kráter, který se nachází na Tasmánii a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700–800 tisíci lety.








Letecký pohled na nový pavilon goril z dubna 2022. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ve středu 28. září 2022 jsme otevřeli nový pavilon goril! Je jednou z největších staveb v Zoo Praha a je koncipován tak, aby návštěvníkům poskytl zážitek cesty Kamerunem. Ostatně Rezervace Dja jsme ho nazvali podle oblasti, kde...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Majestátní, jedineční a vzácní; z velehor i z nížin, z polopouští i z tropických pralesů. Takoví jsou papoušci, kteří se spolu s několika desítkami dalších ptačích druhů zabydleli v Rákosově...









Vizualizace chystané expozice Arktida. Autorem návrhu je akad. arch. Vlastimil Vagaday.

V Zoo Praha tradičně chovaným a pro veřejnost mimořádně atraktivním druhem je dnes globálním oteplováním ohrožený medvěd lední. Stávající expozice ledních medvědů v Zoo Praha však pochází ze 30. let a je absolutně nevyhovující. Bez nadsázky lze uvést, že je ostudou Zoo Praha a že bez výstavby...