Zoo Praha jako první na světě vystavila největšího pavouka Evropy – slíďáka tatarského

Akce v Zoo Praha

Lenka Pastorčáková  |  26. 05. 2019


Zoo Praha v neděli slavnostně otevřela expozici slíďáka tatarského, největšího druhu pavouka v Evropě. Konkrétně jde o mimořádně velkou samici, která patří minimálně mezi největší jedince dosud nalezené v České republice. Její velikost se pohybuje kolem horních publikovaných limitů, při čemž literatura většinou uvádí jako maximum dospělé samice 31 milimetrů. K vidění bude v pražské zoo do konce června.

Zoo Praha v neděli, jako první na světě, otevřela expozici slíďáka tatarského, největšího druhu pavouka v Evropě. Konkrétně jde o mimořádně velkou samici. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. Zoo Praha v neděli, jako první na světě, otevřela expozici slíďáka tatarského, největšího druhu pavouka v Evropě. Konkrétně jde o mimořádně velkou samici. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Expozice slíďáka tatarského v Geosvětě v dolní části zoo byla otevřena za účasti významných hostů: herce a dabéra filmového Spider-Mana Adama Mišíka, děkana Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Pavla Ryanta či arachnologa Vladimíra Huly z České arachnologické společnosti, který dotyčnou samici slíďáka tatarského nalezl ve spolupráci se svým synem, když dostal tip od kolegů – arachnologů – na lokalitu na Hustopečsku.

Také proto, že tato ohromná samice navíc pochází z jižní Moravy, jsem neodolal nabídce, abychom ji u nás vystavili. Jde o první spolupráci Zoo Praha s Mendelovou univerzitou,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Žádná zoologická zahrada na světě tento druh dosud nevystavovala, takže jde o opravdový unikát. Navíc jsem měl možnost vidět v různých muzeích různé jedince nalezených nejen v České republice, ale i v dalších zemích, kde se vyskytuje, a je to opravdu obrovská samice,“ doplnil Vladimír Hula.

Ve druhé polovině dvacátého století byl slíďák tatarský u nás považován za vyhynulého; půl století se zde vůbec nevyskytoval. Právě Mendelova univerzita je s historií jeho nálezů na našem území spjata dlouhodobě.  

„Jeden z předchůdců našeho Vladimíra Huly, profesor Josef Kratochvíl, nalezl slíďáka tatarského již v roce 1924, publikoval pak v roce 1951,“ uzavřel děkan Pavel Ryant.

Expozice slíďáka tatarského v Geosvětě v dolní části Zoo Praha byla otevřena za účasti významných hostů. Zleva dole: arachnolog Vladimír Hula se svým synem Richardem, který se podílel na nálezu samice. Zleva nahoře: herec  a zpěvák Adam Mišík, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a děkan Agronomické fakulty Mendelu Pavel Ryant. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


V pondělí ve dvě hodiny potěší velikonoční nadílka vombaty v Darwinově kráteru. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Představení vzácných mláďat morčáků paranských, speciální komentovaná krmení nebo enrichmentový workshop. Zoo Praha připravila pro návštěvníky pestrý velikonoční program napříč celým areálem zoo. Rodiny se mohou těšit...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 18. dubna jsme v Zoo Praha oslavili nevídaný chovatelský úspěch: první mláďata morčáků paranských, která se vylíhla mimo Brazílii.




Přihlášení k newsletteru