Gorily v historii, současnosti a budoucnosti Zoo Praha

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  21. 10. 2021


Na sobotu 23. října jsme si pro vás připravili speciální program věnovaný chovu goril v Zoo Praha. Čekají na vás speciální komentovaná setkání u goril a bohatý doprovodný program. „Gorilí den“ si užijí také naše gorily – máme pro ně připravené překvapení v podobě enrichmentového prvku.

Samce Richarda a nejmladšího Ajaba jistě hravě poznáte. Rozeznáte však další členy naší gorilí skupiny? Přijďte v sobotu vyzkoušet, zda poznáte například samičku Kijivu.  Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha Samce Richarda a nejmladšího Ajaba jistě hravě poznáte. Rozeznáte však další členy naší gorilí skupiny? Přijďte v sobotu vyzkoušet, zda poznáte například samičku Kijivu. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Cesta k novému pavilonu goril
V rámci sobotního programu vám přineseme ohlédnutí za chovem ve starých pavilonech, posun v chovu a úspěšnému odchovu v současném Pavilonu goril a výhled do blízké budoucnosti. Již příští rok se chystáme otevřít nový pavilon goril, který chovaným zvířatům i návštěvníkům poskytne ten nejvyšší standard. Během sobotního „gorilího dne“ se budete moci blíže seznámit s projektem pavilonu i s jeho ideovým pozadím.

Gorilí osobnosti
Poznáte jednotlivé členy naší gorilí skupiny? V sobotu vám zopakujeme „kdo je kdo“ a zavzpomínáme i na gorilí osobnosti z historie chovu goril nížinných v Zoo Praha.

Od krmení, přes enrichment až k Toulavému autobusu
Dozvíte se i něco z chovatelské praxe a jaké změny doznal přístup k primátům v průběhu času. V neposlední řadě vás seznámíme s tím, jak gorily pomáháme chránit v místech jejich přirozeného výskytu zejména v rámci projektu Toulavý autobus.

Časový harmonogram dne:

  • 10.30, 11.30, 12.30 a 13.30 Speciální komentovaná setkání u goril
  • 15.00 Komentované předání enrichemntového prvku gorilí rodině
  • 10.00 – 16.00 doprovodný program:
    - Titan byl první, aneb seznamte se s gorilími osobnostmi za celou dobu historie chovu. Dokážete podle fotek rozpoznat obličeje goril a určit, na kterém obrázku se nachází například Ajabu, Kamba či Richard? Pozorně si prohlédněte gorilí obličeje a zamyslete se, co mají společného s lidským obličejem.
    - Inteligence goril: Gorily patří mezi nejinteligentnější zvířata a jejich inteligenci je třeba neustále rozvíjet a dbát na to, aby se nenudily. K tomu slouží chovatelům nejrůznější hlavolamy. Dokážeš si poradit s hlavolamem stejně či lépe, než gorila?
    - Krmení je věda a krmné dávky pro zvířata v lidské péči se stále vyvíjí a přizpůsobují se potřebám daných druhů. Porovnejte krmnou dávku, která se dávala gorilám dříve a kterou dostávají gorily dnes.
    - Vývoj v chovu primátů jde stále kupředu a těmto novým poznatkům a standardům musí odpovídat samozřejmě i expozice pro dané druhy. Seznamte se podrobně s Novým pavilonem goril.
    - Navzdory skutečnosti, že lov ohrožených zvířat je ve většině afrických zemí zákonem zakázán, pytláctví je stále velmi rozšířeným způsobem obživy místních obyvatel. Pomozte našemu strážci spočítat všechna zvířata v pralese a odhalit pytláky, kteří je ohrožují.

První gorilou nížinnou v Zoo Praha byl sameček Titan, který zde byl od roku 1963. Foto: Archiv Zoo Praha    


V pondělí ve dvě hodiny potěší velikonoční nadílka vombaty v Darwinově kráteru. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Představení vzácných mláďat morčáků paranských, speciální komentovaná krmení nebo enrichmentový workshop. Zoo Praha připravila pro návštěvníky pestrý velikonoční program napříč celým areálem zoo. Rodiny se mohou těšit...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 18. dubna jsme v Zoo Praha oslavili nevídaný chovatelský úspěch: první mláďata morčáků paranských, která se vylíhla mimo Brazílii.




Přihlášení k newsletteru