Orangutanímu samečkovi Kawimu budou čtyři roky

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  13. 11. 2024


V neděli 17. listopadu oslaví mladý orangutaní sameček Pustakawan zvaný Kawi již své čtvrté narozeniny. Přijďte se do pavilonu Indonéská džungle podívat, jaká překvapení pro něj i ostatní členy jeho rodiny chovatelé připravili.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Geneticky velmi cenné mládě kriticky ohroženého druhu, navíc první, které se od roku 2013 podařilo odchovat v českých a slovenských zoo. A ještě má snadno zapamatovatelné datum narození a jméno, za nímž je silný příběh. To je mladý sameček orangutana sumaterského, který se narodil samici Mawar a samci Pagymu.

Pustakawan se narodil na státní svátek 17. listopadu 2020 – proto se mu někdy přezdívá „sametové mládě“. Jeho jméno znamená v indonéštině „knihovník“, což odkazuje právě k takové postavě orangutana z knižní série Zeměplocha Terryho Pratchetta. Kawi, jak se vzácnému přírůstku zkráceně říká, už se sám také dostal na obálku knihy a inspiroval i její název – jeho snímek zdobí přebal výboru fejetonů ředitele pražské zoo Miroslava Bobka s názvem Ryšavý knihovník.

Sameček orangutana sumaterského Kawi. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sameček orangutana sumaterského Kawi. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Samice orangutanů jsou nesmírně pečlivé matky, svého zprvu naprosto bezmocného potomka bedlivě střeží a během dlouhého dětství mu předávají zkušenosti. Pod dohledem mámy Mawar se tak Kawi naučil krásně šplhat nebo zvládat veterinární trénink. Mnoho ze svých vzorců chování Kawi odkoukal také od starší sestry Diri, s níž má společnou matku. Diri se na výchově Kawiho podílela od malička, Kawimu byly čtyři měsíce, když se poprvé podařilo zaznamenat, jak ho nosí v náručí delší dobu bez dohledu matky Mawar.

V pavilonu Indonéská džungle mohou návštěvníci Kawiho pozorovat na samostatném ostrově, kam byl umístěn spolu se svou matkou Mawar. Pagy s Diri vytvořili pár na původním ostrově a letos přivedli na svět další vzácné orangutaní mládě, samečka Harapana. Obě skupiny orangutanů jsou spolu neustále v kontaktu, odděluje je pouze vodní kanál.

Nadějí pro svůj druh jsou Kawi i Hari především díky svým vzácným genům – v otcově linii jsou jedinými pravnoučaty orangutanů, kteří přišli do zoo přímo z lesů Sumatry. Ty dnes závratnou rychlostí mizí, a zejména proto jsou orangutani sumaterští kriticky ohrožení. V důsledku ostrovního výskytu, pomalého tempa rozmnožování (mládě s matkou zůstává nejméně tři roky a teprve poté se rodí další) a úzké vazby na souvislý korunový zápoj deštného lesa jsou nesmírně zranitelní. Nemluvě o nezákonném lovu mláďat na prodej, který je možný jen tak, že se zastřelí matka a mládě se jí odebere. Ochranářské organizace nemohou nijak účinně zabránit plošnému kácení lesů dřevařskými společnostmi či zemědělci, kteří na jejich místě zakládají rozlehlé plantáže palmy olejné, ale snaží se zmírnit alespoň dopad odchytu orangutanů pro trh s domácími mazlíčky tím, že zabavují nezákonně chované orangutany a ve zvláštních centrech je učí všemu potřebnému, než je vrátí do přírody.

Program v pavilonu Indonéská džungle na neděli 17. listopadu

14.30 Předání enrichmentových prvků orangutanům
10.00, 11.00 a 12.00 Komentovaná setkání u orangutanů

 

Jak moc dobře znáte orangutany? Ověřte si své znalosti v kvízu ZDE.

 Sameček orangutana sumaterského Kawi. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 Sameček orangutana sumaterského Kawi. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V neděli 17. listopadu oslaví mladý orangutaní sameček Pustakawan zvaný Kawi již své čtvrté narozeniny. Přijďte se do pavilonu Indonéská džungle podívat, jaká překvapení pro něj i ostatní členy jeho rodiny...

Vlčí smečce začíná růst zimní srst, která tyto šelmy výborně chrání před chladem. Může za to její speciální uspořádání, které vytváří na klíčových místech těla jakýsi pláštík, po kterém stéká voda. Na snímku samec vlka eurasijského Grim. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha zve k návštěvě i během sychravého počasí. Zvířatům roste zimní srst a řada z nich se tak může pyšnit huňatými kožichy. Spadané listí zpestřuje jídelníček mnoha druhů a současně poskytuje působivou kulisu pro...




Přihlášení k newsletteru