Webová výstava: 65 let plemenné knihy chovu koně Převalského

Akce v Zoo Praha

Zoo Praha  |  05. 07. 2024


 

Foto © archiv Zoo Praha Foto © archiv Zoo Praha

65 LET PLEMENNÉ KNIHY CHOVU KONĚ PŘEVALSKÉHO

V září 2024 jsme si připomněli přesně 65 let od doby, kdy byla pražské zoo svěřena správa mezinárodní plemenné knihy pro koně Převalského – jedné z prvních svého druhu na světě. Pojďme se ohlédnout za událostmi, které k jejímu vzniku vedly, a shrnout si její dlouhou historii.

 

Foto © archiv Zoo Praha 

Všichni koně Převalského, kteří dnes na světě žijí, mají společný původ v pouhých třinácti jedincích. Převážnou většinu z těchto „zakladatelů“ dovezl do Evropy mezi lety 1901 a 1902 obchodník se zvířaty Carl Hagenbeck. Koně z jeho transportů se tehdy zabydleli i v berlínské zoo, z níž pochází tento snímek.
Foto © archiv Zoo Praha

 

Foto © archiv Zoo Praha

Do tehdejšího Československa dorazili první tři koně Převalského mezi lety 1921 a 1923 zásluhou univerzitního profesora Františka Bílka, který je z vlastních prostředků pořídil z chovu zemědělské školy v Halle v Sasku. Dva z nich – Ali a Minka (na snímku) – byli roku 1932 darováni nově otevřené zoologické zahradě v Praze a stali se zakladateli pražského chovu.
Foto © archiv Zoo Praha

 

Foto © archiv Zoo Praha

Druhá světová válka byla pro chovy koní Převalského katastrofou. Na světě zbyla jen dvě stáda – v Mnichově a v Praze. Úzké příbuzenské plemenitbě se dalo zabránit pouze dobře promyšleným chovem se zohledněním rodokmenu koní. Německá zooložka dr. Erna Mohrová proto začala s dr. Jiřím Volfem ze Zoo Praha (na snímku oba v pražské zoo) sestavovat seznamy všech koní Převalského, kteří se kdy v chovech objevili.
Foto © archiv Zoo Praha 

 

Foto © archiv Zoo Praha

Monografie Das Urwildpferd, publikovaná dr. Mohrovou v roce 1959, byla de facto první plemennou knihou koní Převalského. Obsahovala kompletní soupis jedinců v chovech, se záznamy o 228 koních, z toho 58 žijících. U každého bylo uvedeno jeho číslo v plemenné knize, pohlaví, jméno, datum narození i úhynu, a také údaje o jeho rodičích, místa přesunů v průběhu života a přehled potomků.
Foto © archiv Zoo Praha

 

Foto © V. J. Staněk, archiv Zoo Praha

„Počet těchto zvířat v zoologických zahradách je neveliký a také zprávy o stavu divokých koní v přírodě nejsou uspokojivé,“ psal o koních Převalského v roce 1959 tehdejší ředitel Zoo Praha JUDr. Cyril Purkyně. Z toho důvodu se Zoo Praha coby toho času nejvýznamnější chovatel rozhodla uspořádat první mezinárodní sympozium na záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu.
Foto © V. J. Staněk, archiv Zoo Praha

 

Foto © archiv Zoo Praha

Jedním z důležitých kroků předcházejících organizaci sympozia na záchranu koní Převalského byla cesta ředitele Purkyněho (na snímku druhý zleva) do Mongolska v květnu 1959. Poznatky a kontakty, které během ní získal, při přípravě konference bohatě zúročil. Jako hostitel se však již sympozia neúčastnil – krátce před jeho konáním odešel do důchodu a funkci ředitele Zoo Praha převzal dr. Zdeněk Veselovský.
Foto © archiv Zoo Praha

 

Foto © archiv Zoo Praha

Prvního sympozia na záchranu koní Převalského se zúčastnili zástupci řady evropských, amerických a asijských chovatelských institucí, ředitelé zoologických zahrad a přední světoví zoologové. Snímek zachycuje účastníky sympozia na exkurzi v hřebčíně a hippologickém muzeu ve Slatiňanech, založeném prof. Františkem Bílkem.
Foto © archiv Zoo Praha

 

Foto © archiv Zoo Praha

Na programu sympozia byla i prohlídka pražské zoologické zahrady. Snímek zachycuje ředitele Zoo Praha dr. Zdeňka Veselovského (tehdy čerstvě ve funkci) s významným sovětským zoologem a ochráncem přírody prof. Andrejem Bannikovem (vlevo) před tehdejšími stájemi koní Převalského. Bannikov mimo jiné významně přispěl k ochraně dalšího středoasijského kopytníka, antilopy sajgy.
Foto © archiv Zoo Praha 

 

Foto © archiv Zoo Praha

Jedním ze zásadních výstupů několikadenního jednání, které zoo v Praze pod záštitou Československé akademie věd v září roku 1959 pořádala, bylo pověření pražské zoologické zahrady správou mezinárodní plemenné knihy koně Převalského. Jednalo se tehdy o teprve druhou mezinárodní plemennou knihu na světě založenou za účelem monitoringu jedinců volně žijícího druhu v lidské péči.
Foto © archiv Zoo Praha

 

Foto © archiv Zoo Praha

Prvním správcem mezinárodní plemenné knihy koní Převalského se stal dr. Jiří Volf, v té době provozní zoolog Zoo Praha. Právě on v předcházejících letech pomáhal dr. Mohrové sestavit soupis všech historicky chovaných koní Převalského a s koňmi měl navíc bohaté zkušenosti. Plemennou knihu vedl neuvěřitelných 31 let (1959–1990).
Foto © archiv Zoo Praha

 

Foto © archiv Zoo Praha

Profesní sepětí dr. Jiřího Volfa s koňmi Převalského se prolnulo i do jeho soukromého života, když mu kolegové přišli na svatbu coby mongolská výprava. V převleku za plukovníka ruské carské armády Nikolaje Prževalského (zcela vlevo), který koně Převalského objevil pro západní svět, se neukrývá nikdo jiný než prof. Zdeněk Veselovský, ředitel pražské zoo v letech 1959 až 1988.
Foto © archiv Zoo Praha 

 

Foto © Vladimír Motyčka, archiv Zoo Praha

Průběžná aktualizace údajů v plemenné knize vyžadovala v dnešní době těžko představitelné úsilí. Komunikace s chovateli probíhala písemně poštou a záznamy o koních byly na psacím stroji vedeny na jednotlivých kartách ve dvou originálech: jednom pro majitele koně a jednom pro centrální registr. Dr. Volf tento úkol zpracovával s pečlivostí a nasazením sobě vlastními.
Foto © Vladimír Motyčka, archiv Zoo Praha

 

Foto © Petr Hamerník

Karty s údaji o jednotlivých koních vedených v plemenné knize zahrnovaly nejen jméno a číslo konkrétního jedince a další základní informace, ale také charakteristické rysy zbarvení, rodokmen tři generace nazpět, příčinu úhynu či informace o místě uložení kadáveru. Vzhledem ke své jednoduché a přehledné struktuře se právě tyto karty staly vzorem pro registraci jiných ohrožených druhů napříč světovými zoo.
Foto © Petr Hamerník

 

Foto © Khalil Baalbaki

Od roku 2001 jsou údaje o koních vedeny elektronicky, což významně usnadňuje jejich správu a činí je snadno dostupnými pro všechny zúčastněné. Volfova kartotéka s tištěnými kartami jednotlivých koní je však nadále uchovávána v pražské zoo coby cenná archiválie. Na snímku si ji během společného posezení prohlížejí dr. Jiří Volf a současný ředitel Zoo Praha Mgr. Miroslav Bobek.
Foto © Khalil Baalbaki

 

Foto © Oliver Le Que

Současný správce mezinárodní plemenné knihy koní Převalského dr. Jaroslav Šimek (vlevo) a jeho předchůdce dr. Evžen Kůs u nového výběhu v expozici Gobi. Dr. Kůs převzal plemennou knihu po dr. Volfovi v roce 1990 a vedl ji téměř tři desetiletí – až do roku 2018. Po jeho odchodu do důchodu správu převzal zoologický náměstek Zoo Praha a dřívější kurátor chovu kopytníků, dr. Šimek.
Foto © Oliver Le Que

 

Foto © Petr Hamerník

Výstupem plemenné knihy jsou i publikace (dříve tištěné, dnes elektronické) s přehledy aktuálně chovaných koní a změn za uplynulé období. Ke konci února 2024 byly v plemenné knize vedeny záznamy o celkem 9 059 koních ve 139 institucích z 30 zemí. Aktuálně žijících bylo 2 037, k nimž je třeba přičíst další zhruba tisícovku ve volné přírodě nebo u těch chovatelů, kteří o nich data neposkytují.
Foto © Petr Hamerník

 

Foto © Miroslav Bobek

Dnes se koně Převalského opět volně prohánějí ve středoasijských stepích a druh již není považován za kriticky ohrožený. Mezinárodní plemenná kniha, spravovaná po 65 let pražskou zoologickou zahradou, přitom k záchraně posledního divokého koně nemalou měrou přispěla. Bez ní by bylo obtížné řídit světový chov tak, aby se předešlo rizikům příbuzenské plemenitby a zachovala se co největší genetická různorodost.
Foto © Miroslav Bobek

 

Foto © Evžen Kůs

„Po třicet let jsem měl možnost udržovat osobní nebo alespoň písemné styky se všemi chovateli a nepřímo ovlivňovat celosvětový chov divokých koní, aby jednou mohli být opět reintrodukováni do volné přírody, a tak zachováni pro budoucnost,“ řekl před lety dr. Volf. Že se tento cíl podařilo beze zbytku naplnit, je ohromné zadostiučinění.
Foto © Evžen Kůs

 

 

 

 

 


V pondělí ve dvě hodiny potěší velikonoční nadílka vombaty v Darwinově kráteru. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Představení vzácných mláďat morčáků paranských, speciální komentovaná krmení nebo enrichmentový workshop. Zoo Praha připravila pro návštěvníky pestrý velikonoční program napříč celým areálem zoo. Rodiny se mohou těšit...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 18. dubna jsme v Zoo Praha oslavili nevídaný chovatelský úspěch: první mláďata morčáků paranských, která se vylíhla mimo Brazílii.




Přihlášení k newsletteru