Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zoo Praha se pyšní mláďaty vzácného dvojzoborožce a kakadua

Alena Šteffelová  |  18. 07. 2017


Dva roky se čekalo v Evropě na odchov mláděte dvojzoborožce nosorožčího. Velký a hlavně dvojnásobný úspěch si tak nyní může připsat Zoo Praha. To však není ani zdaleka vše. Pražské zoo se rovněž podařil první přirozený odchov kakadua palmového. 


Zoo Praha se dočkala dvou mláďat dvojzoborožce nosorožčího. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Zoo Praha se dočkala dvou mláďat dvojzoborožce nosorožčího. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Velké chovatelské úspěchy mezinárodní úrovně zaznamenali chovatelé vzácných ptáků v Zoo Praha. Prvním z nich je odchov dvou mláďat dvojzoborožce nosorožčího, což je největší stromový zoborožec a aktuálně ho chovají ve 20 zoologických zahradách a ptačích parcích v Evropě. 

„Seznámení páru probíhalo velmi dobře a už po třech týdnech, kdy byli jedinci vedle sebe ve voliérách, začali vokalizovat v párovém duetu. Od první chvíle byla patrná náklonnost, což u zoborožců nebývá časté,“ popisuje seznámení chovného páru Antonín Vaidl, kurátor ptáků ze Zoo Praha, a doplňuje: „Než jsme stačili samce pojmenovat, už samice hnízdila. Oba nás překvapili dvěma zdravými mláďaty.“

Pražská dvojčata dvojzoborožců jsou jediná odchovaná mláďata tohoto druhu v Evropě od roku 2015. Jejich matka, samice Markéta, je navíc jedinou samicí odchovávající potomky v posledních třech letech a zároveň evropskou rekordmankou, co se počtu mláďat týká. Dvojčata jsou jejím 9. a 10. mládětem. V Evropě tak nemá konkurenci. Návštěvníci je již nyní mohou vidět v jejich expozici v dolní části zoo.

Matka samice dvojzoborožce Markéta je s 10 odchovanými mláďaty evropskou rekordmankou. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Přírůstku se dočkal také chovný pár kakadua palmového. U nich se jedná o první mládě přirozeně odchované v rámci Unie českých a slovenských zoo a zároveň je jediným takto odchovaným mládětem v letošním roce v evropských zoologických zahradách. „Po inkubaci trvající 29 dní se nám 20. dubna v hnízdní dutině pod rodiči vylíhlo mládě. Odchov probíhal zcela přirozeně v chovatelském zázemí,“ uvádí Antonín Vaidl a dodává: „Podle velikosti a zbarvení můžeme s jistotou říci, že mládě je samička, která bude po osamostatnění obývat Rákosův pavilon.“

Kakadu palmový patří mezi skvosty ptačí říše a první jedinci přišli do Zoo Praha v roce 1995. Tito papoušci si získali oblibu díky svému netypickému antracitově černému zbarvení a bohaté chocholce.

Samičku kakadua budou moci návštěvníci vidět po osamostatnění v Rákosově pavilonu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...