Nemoc Kamby změnila chování celé gorilí rodiny; dokonce i vůdčího Richarda
Lenka Pastorčáková | 07. 06. 2018
Samici gorily nížinné Kambě, která v neděli podstoupila náročnou gynekologickou operaci, se dostalo péče nejen od chovatelů, ale také od zbytku gorilí skupiny. A to již od prvních chvil, kdy začalo být zřejmé, že se šestačtyřicetiletá Kamba necítí dobře. Chování změnil dokonce i jinak neústupný Richard.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Od minulé středy, kdy se u Kamby objevily první potíže, jí byly ostatní gorily nablízku, všemožně se jí dotýkaly a probíraly jí srst. Viditelná změna nastala dokonce i v chování stříbrohřbetého samce Richarda, vůdce pražské gorilí skupiny, který Kambě přenechal na spaní svou palandu, což za normálních okolností nikdy pro jiného člena skupiny nedělá. Pětiletý sameček Nuru, pro nějž je Kamba jako adoptivní matka, s ní zase v noci spal v objetí.
Kurátor chovu primátů Vít Lukáš upozorňuje i na obrat v přístupu samic Kijivu a Shindy: „Tyhle dvě neměly v poslední době s Kambou zrovna ideální vztahy, ale jakmile onemocněla, pořád posedávaly vedle ní. Chování změnila úplně celá gorilí skupina.“ Shinda skvěle zvládá krizové situace a nezklamala ani tentokrát, jak potvrzuje vrchní chovatel David Vala: „Celou sobotu a neděli pomáhala Kambě s přesuny do ložnic a při chůzi ji tlačila před sebou.“
https://www.youtube.com/watch?v=pCNEhJwpfF8
Teď se Kamba – zatím úspěšně – zotavuje, chovatelé u ní drží nepřetržité služby a v přesnídávce jí pravidelně podávají potřebné léky. K boxu, kde odpočívá, se chodí dívat všichni členové skupiny, včetně konzervativního samce Richarda, který se vždy ze všech nejobtížněji vyrovnává se změnami. Vůbec nejčastějšími návštěvníky jsou ovšem Nuru a Shinda. „A pokud jsou všechny gorily delší dobu ve venkovním výběhu, Kamba prostě sama zavolá a některá z nich jí přijde dělat společnost,“ dodává chovatel Martin Vojáček a uzavírá: „Je to zkrátka semknutá rodina, která si za léta vytvořila silné vazby.“