V Zoo Praha se rozmnožil jeden z nejtajemnějších plazů světa – varanovec bornejský

Novinky u zvířat

Helena Petáková  |  27. 08. 2018


V neděli 26. srpna se v pravé poledne vylíhlo v Zoo Praha první mládě varanovce bornejského. Mimořádně vzácný endemický plaz se v lidské péči vůbec poprvé rozmnožil až v roce 2014 v Japonsku, nyní se to po dvou letech chovu podařilo i v Praze. Ve snůšce je ještě několik dalších vajec, která by se měla dolíhnout během dvou dní.

Varanovci bornejští žijí skrytě podél vodních toků v podzemních úkrytech a jsou aktivní převážně v noci. V Zoo Praha uvidíte dospělé jedince v nokturnu pavilonu Indonéská džungle; mládě (na snímku) zůstává v akvateráriu v zázemí. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha. Varanovci bornejští žijí skrytě podél vodních toků v podzemních úkrytech a jsou aktivní převážně v noci. V Zoo Praha uvidíte dospělé jedince v nokturnu pavilonu Indonéská džungle; mládě (na snímku) zůstává v akvateráriu v zázemí. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Po desítky let zůstával varanovec bornejský velice tajemný, jen málo odborníků mělo možnost ho spatřit ve volné přírodě a jeho způsob života byl záhadou. Není proto divu, že začal být nazýván „svatým grálem herpetologů“. Teprve v roce 2013 získala první dva páry varanovců japonská iZoo. Její ředitel Tsuyoshi Shirawa začal průběžně publikovat všechny zoologické poznatky o tomto vzácném druhu a dovedl oba páry k odchovu prvních mláďat. Z Japonska pak do Zoo Praha přicestovalo v prosinci roku 2016 sedm jedinců – mezi nimi i matka nynějšího pražského mláděte.

„První pražské mládě varanovce bornejského se vylíhlo v neděli v pravé poledne, váží 4,1 gramu a měří 14 cm,“ uvedl kurátor chovu plazů Petr Velenský. „Délka inkubace byla 84 dní a po celou dobu jsme museli udržet noční teplotu 26 °C a denní teplotu 28 °C, což v tomto létě nebylo vůbec snadné. Snůška by se měla dolíhnout v průběhu dvou dní, momentálně jsou další tři vejce naklubaná,“ doplnil kurátor.

Varanovec bornejský je endemický plaz žijící pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu. Vzhledem ke kácení deštných lesů a pravděpodobně velmi omezenému rozšíření volně žijících varanovců bornejských je jejich budoucnost ve volné přírodě nejistá. I to je důvod, proč se Zoo Praha rozhodla podílet se na vytvoření evropského chovného programu, který by dal v lidské péči vzniknout záchovné populaci těchto unikátních tvorů.

První mládě varanovce bornejského v Zoo Praha se vyklubalo z vejce v neděli 26. srpna 2018 v pravé poledne. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha.

Mládě varanovce bornejského se vylíhlo po 84 dnech inkubace. Matka mláděte pochází z prvního oficiálního a dobře dokumentovaného odchovu na světě, vylíhla se před čtyřmi lety v japonské iZoo. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.


Gorilí samec Richard, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gorily nížinné chová Zoo Praha ve svém areálu na dvou místech. V Rezervaci Dja žije chovná skupina s mláďaty v čele se stříbrohřbetým samcem Kisumem. Původní pavilon, Centrum Méfou, obývá stříbrohřbetý samec Richard spolu se...

 Gaia vedle sání mateřského mléka cumlá i pevnou stravu, zejména zeleninu, která při jídle upadne od pusy matce Kijivu. Foto Tereza Mrhálková, Zoo Praha

V sobotu 12. října uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu,...




Přihlášení k newsletteru