Další naděje pro ohrožené lvy indické – v Zoo Praha proběhlo umělé oplodnění lvice Ginni

Novinky u zvířat

Lenka Pastorčáková  |  03. 01. 2019


Ve středu večer podstoupila samice lva indického Ginni – původem z indického Gudžarátu – umělou inseminaci. Tu provedl přímo v Zoo Praha tým profesora Thomase Hildebrandta z berlínského Leibnizova institutu ve spolupráci s veterináři z pražské zoo. K zákroku použili sperma samce Jamvana.

Čistokrevní lvi indičtí samec Jamvan a samice Ginni ve výběhu pražské zoo. Společně se samicí Suchi přicestovali do Prahy z indického státu Gudžarát na podzim roku 2015 jako vůbec první lvi tohoto poddruhu za poslední dvě desetiletí, které se do Evropy podařilo dovézt přímo z jejich vlasti. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. Čistokrevní lvi indičtí samec Jamvan a samice Ginni ve výběhu pražské zoo. Společně se samicí Suchi přicestovali do Prahy z indického státu Gudžarát na podzim roku 2015 jako vůbec první lvi tohoto poddruhu za poslední dvě desetiletí, které se do Evropy podařilo dovézt přímo z jejich vlasti. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

„V současné době nemáme jinou možnost, jak naše vzácné lvy rozmnožit, neboť se ukázalo, že samice Suchi je neplodná a pro Ginni je za dané situace jedinou šancí na potomstvo umělá inseminace. Právě ‚pražští lvi‘ přitom znamenají velkou naději jak pro evropský chov ohroženého druhu, tak pro zachování lva indického v globálním měřítku,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Umělé inseminaci předcházelo od úterka páření samice Ginni se samcem Sohanem zapůjčeným ze Zoo Ostrava. Lvice mají tzv. provokovanou ovulaci, což znamená, že ji přirozeně vyvolává mechanická stimulace při styku se samcem. „Během odpoledne bylo zaznamenáno 26 pokusů o páření, takže doufáme, že stimulace byla dostatečná,“ řekl kurátor chovu savců Pavel Brandl.

Vlastní procedura začala včera v deset hodin večer odběrem čerstvého spermatu samce Jamvana, který je původem také z indického Gudžarátu, a vyvrcholila půl hodiny po půlnoci umělou inseminací samice Ginni. „Všechno šlo velmi dobře, zejména díky tomu, že jsme byli sehraný tým. Načasování na základě pozorování chovatelů bylo perfektní, místní veterináři odvedli skvělou práci při uspávání a stabilizaci zvířat, odběr semene samce se vydařil a stejně tak samotná inseminace. U druhů, z nichž na naší planetě zbývá jen několik posledních jedinců, jsou moderní technologie, jako je právě umělá inseminace, velmi důležité. Budeme doufat, že tato byla úspěšná – na základě zkušenosti s jinými druhy bych pravděpodobnost úspěchu odhadl na 60–70 %,“ uvedl po zákroku Thomas Hildebrandt, vedoucí oddělení Reprodukčního managementu Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně.

Chovatelé nyní budou samici Ginni pečlivě sledovat a odebírat vzorky trusu. „Trus budeme vyšetřovat na přítomnost steroidních hormonů. První známky změn můžeme u samice pozorovat po 60 dnech, ale vzhledem k tomu, že by mohlo jít i o falešnou březost, musíme si opravdu počkat až na finální fázi, která nastává po 110 dnech,“ dodává hlavní veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Lev indický dnes žije pouze v Girském lese a jeho okolí v indickém Gudžarátu, v počtu zhruba 600 jedinců. Evropský chov čítá 143 jedinců, kteří navíc pocházejí z pouhých 11 dovezených lvů; nutně tak potřeboval oživit novou krví. Pražská zoo získala s pomocí české diplomacie v roce 2015 tři jedince z Indie – samce Jamvana a dvě lvice – Suchi a Ginni. Nedařilo se je však rozmnožit přirozenou cestou, proto byl submisivní Jamvan dočasně nahrazen prověřeným samcem Sohanem ze Zoo Ostrava. Ten však svou úlohu také nesplnil, a proto přišla na řadu umělá inseminace, při které se Sohan osvědčil jako přirozený stimulátor ovulace.

Na umělé inseminaci lvice Ginni se podílel mezinárodní tým odborníků ze Zoo Praha a berlínského institutu Leibniz IZW. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Mladé žabky ještě nemají schopnost klouzavého letu a jejich kůže je jasně červená a bradavičnatá. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Návštěvníci Zoo Praha mohou v pavilonu Indonéská džungle nově vidět žáby létavky černoblanné. Jejich blány mezi prsty dokáží fungovat podobně jako miniaturní „kluzáky“ a létavky díky nim umí překonat vzdálenost až...

Mládě je typické svým maskovacím zbarvením. Jeho srst zdobí proužky a puntíky stejně jako dospělé samice. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha přišlo na svět první mládě roku 2025. Stala se jím antilopa sitatunga západoafrická. Nový přírůstek stáda se narodil v brzkých ranních hodinách a podle chovatelů se mu daří dobře. Malá samička se stala 442....




Přihlášení k newsletteru