Zoo Praha se podílí na návratu zubrů na Kavkaz
Helena Petáková | 17. 03. 2019
Samice zubra Prťka na konci března odjede do největšího národního parku na Kavkaze. Zoo Praha i tímto způsobem podpoří mezinárodní projekt, který si klade za cíl založit zdravou a životaschopnou populaci zubrů v tomto pohoří, které bylo historicky jejich posledním útočištěm.

Prťka odjíždí na Kavkaz! S mladou zubřicí se v neděli 17. března přišli k výběhu rozloučit její kmotři a hvězdy filmu Sněženky a machři Veronika Freimanová a Václav Kopta. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
Mezinárodní reintrodukční projekt je výsledkem společného úsilí ochranářských organizací a zoologických institucí. Návrat zubrů na Kavkaz podporuje Světový fond na ochranu přírody (WWF), Ministerstvo ekologie a přírodních zdrojů republiky Ázerbájdžán nebo zoologické zahrady náležející k Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA), včetně té pražské. Shromáždění jedinců určených k transportu letos zajišťuje německá zoo Tierpark Berlín.
Zubřice Prťka, která dostala jméno podle slavné hlášky z filmu Sněženky a machři, odjíždí na konci března tedy nejprve do Tierparku Berlín. Zde zůstane čtyři až pět týdnů a poté bude společně s dalšími zubry z jiných evropských zoo transportována do národního parku Shahdag v severovýchodním Ázerbájdžánu.
První dva transporty přibližně 10 zubrů z Berlína do Ázerbájdžánu by měly proběhnout letos na jaře, další pak letos na podzim a v následujících letech. Zubři budou letecky přepraveni do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu. Odtud pojedou nákladními auty do národního parku Shahdag na severovýchodě země.
Národní park Shahdag vznikl v roce 2006 a je největší nejen v Ázerbájdžánu, ale i v celém pohoří Kavkaz. Reintrodukční zařízení pro zubry se nachází ve východním cípu národního parku a bylo zřízeno v roce 2018. Zařízení zahrnuje aklimatizační ohradu o rozloze asi 2 ha, odstavné výběhy, kam lze zvířata oddělit, a částečně oplocenou vypouštěcí ohradu o rozloze asi 200 ha. Plocha národního parku, kam budou zubři nakonec vypuštěni, je 130 000 ha.
Aktivita zubrů v národním parku bude monitorována třemi způsoby: sledováním stop ve sněhu, pomocí fotopastí a minimálně pět zvířat bude označeno obojky pro satelitní sledování.
Pohoří Kavkaz bylo historicky posledním útočištěm zubrů. Zatímco v Bělověžském pralese byl poslední zubr zastřelen v roce 1919, na Kavkaze se tak stalo o několik let později, v roce 1927. Zubři však přežili v péči člověka. Do roku 1952 probíhaly především snahy o jejich rozmnožování a zachování v lidské péči, později se snahy začaly soustředit i na založení volně žijících stád. V současnosti žije v péči člověka kolem 1600 zubrů, v přirozených nebo polopřirozených podmínkách kolem 3500 zubrů.