Evropská vzácnost – Zoo Praha rozmnožila pekari Wagnerova

Novinky u zvířat

Lenka Pastorčáková  |  16. 05. 2019


4. května se v Zoo Praha narodila dvě selata vzácného pekari Wagnerova – prehistorického zvířete až do sedmdesátých let považovaného za vyhynulé. Dosud se v rámci Evropy podařilo tento druh rozmnožit pouze v Tierpark Berlín a belgické ZOO Planckendael.

Narození pražských mláďat pekari Wagnerova přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekari v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci. Narození pražských mláďat pekari Wagnerova přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekari v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci.

Naše dvě mláďata zatím prospívají velmi dobře, pravidelně a často pijí, jsou aktivní a celá skupina s nimi dobře funguje. Za dobrého počasí je návštěvníci budou moci vidět ve venkovním výběhu v horní části zoo. Když je deštivo, mají selata k dispozici vyhřívanou stáj,“ uvedl chovatel Radovan Mourek.

Narození mláďat pekari Wagnerova je skvělou zprávou pro celý evropský chov. V Evropě totiž tento druh momentálně chová pouze sedm institucí v počtu 37 jedinců. Pravidelně jej množí jen Tierpark Berlín, odkud přišli čtyři jedinci do Zoo Praha. Jedno živé mládě se loni narodilo také v belgické ZOO Planckendael.

Narození mláďat pekari Wagnerova je skvělou zprávou pro celý evropský chov. V Evropě totiž tento druh momentálně chová pouze sedm institucí v počtu 37 jedinců. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Narození pražských mláďat přitom přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekari v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci. Význam chovu v amerických a evropských zoologických zahradách tím nabyl na významu.

Až do roku 1971 byl pekari Wagnerův považován za vyhynulý druh, poté však byla zjištěna populace na pomezí Argentiny, Bolívie a Paraguaye. V současnosti je počet v přírodě odhadován na maximálně několik tisíc jedinců; populace klesá zejména z důvodu odlesňování. Proto také v rámci evropských zoologických zahrad probíhá od roku 2015 záchovný program tohoto druhu. Zapojila se do něj i Zoo Praha, když v roce 2016 získala čtyři pekari Wagnerovy.


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...




Přihlášení k newsletteru