Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zoo Praha dovezla gaviály indické – jedno z nejvzácnějších zvířat planety!

28. 01. 2008


K vidění budou od 5. dubna

V pozdních nočních hodinách ve středu 23. ledna 2008 dorazil do Zoo Praha po několikaletých přípravách mezikontinentální transport mimořádné důležitosti - z Indie bylo dovezeno 7 mladých gaviálů indických – převzácných krokodýlů, kterým dnes v přírodě hrozí bezprostřední vyhynutí. Zoo Praha získala gaviály díky vstřícnosti indických úřadů a jako výraz ocenění aktivní úlohy Zoo Praha v úsilí odvrátit vymření tohoto unikátního druhu.

Jedná se o vůbec největší export gaviálů, který kdy byl z jejich vlasti uskutečněn. Zoo Praha se tak stala jedinou evropskou zoo, která je chová. I v celosvětovém měřítku jde o naprostou raritu. Mimo Indii se gaviálem může pochlubit jen 10 zoo ve 4 zemích (USA, Japonsko, Singapur, Srí Lanka) . Ve všech dohromady je chováno pouhých 19 jedinců. Pražská skupina tří samců a čtyř samic gaviála je svou početností rekordní.

Gaviál indický, jehož domovinou jsou řeky severní části indického subkontinentu, je evolučně, způsobem života i svým impozantním, bizarním zjevem zcela unikátní krokodýl. Na první pohled upoutá tenkými a velmi dlouhými čelistmi vyzbrojenými jako břitva ostrými zuby. Jedná se o dokonalé přizpůsobení k lovu ryb, které tvoří hlavní složku jeho potravy. Ze všech krokodýlů je gaviál nejvíce vázán na vodu – na souši je velice neobratný, v plavání a potápění je však nedostižný. Vyznačuje se pozoruhodně rozvinutým sociálním životem v harémově uspořádaných skupinách, dojemnou péčí o potomstvo, nepřeslechnutelnými hlasovými projevy samců i dramatickými ritualizovanými souboji gigantických samčích rivalů. Samci dorůstají až 6−7 m.

Gaviál indický je jedním ze symbolů unikátní indické fauny a dnes bohužel i jedním ze symbolů nejohroženějších. Od roku 2004 je zaznamenáván alarmující pokles počtu gaviálů. V několika posledních izolovaných rezervacích v Indii a Nepálu přežívá posledních asi 200 dospělých jedinců. Z toho je však pouze asi 20 dospělých samců! Už tak kritická situace v současnosti vrcholí katastrofickým průběhem několika posledních měsíců v nejvýznamnější oblasti výskytu gaviálů v indické rezervaci Chambal. Zde došlo k zatím nevysvětleným záhadným hromadným úhynům gaviálů, jimž padlo za oběť již více než 80 gaviálů. Gaviál je bezprostředně na samé existenční hranici a bez energických záchranných opatření patrně v přírodě zakrátko vyhyne!

Proto v současnosti sílí snaha chránit gaviály nejen záchrannými opatřeními v přírodě, ale i vytvářením záložních populací v lidské péči jako pojistky pro případ úplného kolapsu volně žijící populace. Zoo Praha je první zoologickou zahradou na světě, která v nastalé krizi dokázala své aktivity na podporu záchrany gaviála proměnit ve vytvoření špičkových podmínek pro jednu takovou záložní skupinu a dotáhnout do konce i organizaci jejího náročného transportu. Stalo se tak jednak díky spolupráci s indickou záchrannou stanicí Madras Crocodile Bank Trust, kde se podařilo těchto 7 mladých gaviálů odchovat. Jednak díky podpoře tohoto projektu ze strany Hlavního města Prahy, které jako zřizovatel Zoo Praha poskytlo 20 milionů Kč na vybudování speciálního gaviálího pavilonu a které umožnilo i přímou finanční podporu záchrany gaviálů v Indii. Od 1. ledna 2008 bude totiž z každé prodané vstupenky do Zoo Praha věnována 1 Kč na záchranu vybraných ohrožených druhů v přírodě. V roce 2008 půjde 300 000,- Kč z takto získané částky právě do Indie na záchranu gaviálů. Každý návštěvník pražské zoo se tak automaticky stává sponzorem této mimořádně významné aktivity. 

Pražští gaviálové budou k vidění od 5. dubna, kdy bude slavnostně otevřen jejich pavilon v rámci zahájení nové sezony 2008.
{MediaGallery}2681-zoo-praha-dovezla-gavialy-indicke-jedno-z-nejvzacnejsich-zvirat-planety{/MediaGallery}

Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...