Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Gorily - situace v 11.00

05. 08. 2007


V pavilonu goril se objevily zdravotní problémy u samice Kijivu.

ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY V PAVILONU GORIL V PRAŽSKÉ ZOO

 

Matka dvouměsíčního gorilího mláděte v Zoo Praha Kijivu má střevní koliku. Přestala se dokonce starat o své mládě Tatu.

 

Od včerejšího rána postihla gorilí samici Kijivu střevní kolika. Zvrací, má průjem, je apatická. Nereaguje na ošetřovatele ani na krmení, a dokonce se přestala starat o své dvouměsíční mládě.

 

Naštěstí vzorně fungují ostatní samice v rodinné skupině a péči o mládě převzaly za matku. Především vůdčí gorila mezi samicemi Shinda mládě nosí, čistí a nespustí z něj oči. Péči o mládě si na několik chvil vyzkoušel i Richard a dokonce i dvouletá sestra mláděte Moja.

 

Pracovníci zoo celou sobotu situaci ve skupině pouze sledovali s tím, že jestliže se Kijivu neuleví a nezačne mládě sama znovu kojit, v neděli ráno samice uspí, mládě jim odeberou a nasadí umělou výživu. Podle zkušeností z jiných zoologických zahrad se umělá výživa doporučuje do 48 hodin od posledního kojení. Potom hrozí mláděti dehydratace.

 

V noci mezi 4. a 6. hodinou však měla Kijivu mládě u sebe a nakojila ho, aniž by se jí zdravotně ulevilo. Proto se zoo rozhodla odebrání mláděte odložit na odpoledne a zkusit distančně (foukací pistolí) aplikovanou medikaci. V 9.30 byla Kijivu aplikována antibiotická clona (proti střevní infekci), hepatoprotektiva (proti otravě) a humánní lék Nospa (pro uvolnění koliky).

Léky by měly účinkovat do několika hodin a měly by přinést Kijivu úlevu a návrat do standardního fungování trávicího ústrojí. Pokud k úlevě dojde, lze očekávat i obnovený zájem matky o mládě. Pokud ne, vrátí se zoo k původnímu plánu a mládě odpoledne odebere k umělému vyživování. Nejbližší porada o dalším postupu je v zoo naplánována na 14. hodinu.

 

Nyní je skupina samic s mláďaty oddělena od samce v ložnicích, jsou však spolu přes mříž v optickém i fyzickém kontaktu. Vzhledem k vysoké senzitivitě goril je tento kontakt pro jejich klid velmi důležitý. Bez oddělení samce by však nebylo možné nikoho ze skupiny uspat. Pavilon je dnes pro veřejnost uzavřen a o jeho znovuotevření rozhodne další vývoj situace, o kterém Vás samozřejmě budeme informovat. S gorilami jsou 24 hodin denně přímo v pavilonu jejich ošetřovatelé, navíc jsou gorily nepřetržitě sledovány kamerovým systémem ve spolupráci s rozhlasovou stanicí Český rozhlas Leonardo. 

Současně byly odeslány k laboratornímu vyšetření vzorky trusu Kijivu ke zjištění příčiny koliky. Výsledky však nemohou být známy dříve než do 2-3 dnů.

 

 

Petr Fejk

Ředitel Zoo Praha
5. 8. 2007, 11.00


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...