Úmrtí profesora Veselovského

Novinky u zvířat

24. 11. 2006


V pátek 24. 11. 2006 zemřel dlouholetý ředitel pražské zoo, významný český vědec a zoolog, profesor Zdeněk Veselovský.

Příčinou smrti bylo srdeční selhání, k němuž došlo v dopoledních hodinách dne 24. 11. 2006 v motolské nemocnici.

 

Zdeněk Veselovský se narodil 26. 8. 1928, po absolvování přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze zde pracoval v letech 1952–1959 jako vysokoškolský asistent.

 

Většina jeho profesního života je však spjata s pražskou zoo, kde působil přes 30 let. Ještě v době VŠ studií pracoval rok jako zoologický asistent tehdejšího ředitele Cyrila Purkyně, v roce 1959 byl pak jmenován ředitelem. Po jeho nástupu se  pražská zoologická zahrada  postupně změnila z pomalu se rozvíjející provinční zahrady v instituci evropského i světového významu.  Zásadní podíl na záchraně koně Převalského, jedny z prvních světových odchovů gepardů, levhartů obláčkových, vlků hřivnatých, tučňáků Humboldtových a dalších obtížně se rozmnožujících druhů  - to vše přispělo k vytvoření vysoké mezinárodní prestiže pražské zoo. Ne náhodou vykonával prof. Veselovský řadu funkcí v Mezinárodní unii ředitelů zoologických zahrad (IUDZG). V roce 1964 byl zvolen za generálního sekretáře této organizace, v letech 1967-1971 pak vykonával funkci viceprezidenta a v letech l971-1975 byl prezidentem této prestižní organizace. Stal se čestným členem Evropské akademie věd a umění. Byl činný i na domácí půdě – 25 let předsedal Československé společnosti ornitologické a dlouhá léta působil jako místopředseda zoologické společnosti při Akademii věd České republiky. Prof. Veselovský vykonával funkci ředitele Zoo Praha do roku 1988. Ze zahrady odešel z politického rozhodnutí.

 

Během celého svého života byl neúnavným propagátorem a popularizátorem přírodních věd. Napsal desítky knih a nesčetně článků, publikoval v zahraničních odborných časopisech. K jeho nejznámějším knihám patří „Výlet do třetihor“, „Chováme se jako zvířata?“, „K pramenům Orinoka“ nebo „Obecná etologie“. I v dobách, kdy byl pracovně vytížen ředitelskou funkcí, si nacházel čas na přednášky na přírodovědecké fakultě  a vedení diplomových prací posluchačů.  S pedagogickou činností nepřestal ani po odchodu z pražské zoo. jako profesor zoologie na biologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích přednášel až do konce svých dnů. Externě přednášel též na své „mateřské“ katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

 

Prof. Veselovský byl jednou z největší osobností české zoologie a etologie a světa moderních zoologických zahrad. Vychoval několik generací odborníků, kteří jeho odkaz uplatňují dnes ve své práci výzkumné, ochranářské nebo chovatelské. Především to byl ale velký milovník zvířat a zastánce zoologických zahrad, ve kterých viděl nezastupitelnou kulturní a vzdělávací instituci pro dnešní i budoucí svět.

Do svých posledních dnů pravidelně navštěvoval pražskou zoo a těšil se z jejího rozvoje v posledních letech. Dodnes ho v zahradě s radostí vítala některá zvířata, která si na něj pamatují z doby jeho ředitelování. Jeho posledními návštěvami v zoo byly oslava 35. narozenin orangutana Kámy, prvního orangutana odchovaného v Zoo Praha, v červnu 2006, a oslava 75. výročí založení pražské zoo na konci září.

 

Odchod pana prof. Zdeňka Veselovského znamená obrovskou ztrátu pro českou vědu, pedagogiku a svět zoologických zahrad.

 

Pohřeb prof. Veselovského a veškeré záležitosti s tím spojené zařizuje v těchto chvílích pražská zoo, protože přímí potomci pana profesora žijí trvale v zahraničí. Termín a místo konání pohřbu oznámíme dodatečně.

 

 





První mláďata morčáků paranských, která přišla na svět mimo svou domovinu. Ptáčata se zatím zdržují v teplém zázemí zoologické zahrady. Návštěvníci Zoo Praha je spatří v expozici Ptačí mokřady pravděpodobně v půlce dubna. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Zoo Praha rozmnožila jednoho z nejvzácnějších vodních ptáků planety, morčáka paranského. V chovatelském zázemí prospívá celkem pět mláďat. Tento druh se zde vylíhl poprvé na světě mimo svou jihoamerickou domovinu. Výskyt v...

Zatímco se Harapan snaží dosáhnout i na ty nejzazší větve parkosů, jeho matka je vždy připravena podat pomocnou ruku. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Své první narozeniny oslaví až v květnu, už teď ale mládě orangutana sumaterského v Zoo Praha dělá první krůčky k samostatnosti. Do nedávna pozoroval Harapan svět jen z bezpečí matčiny náruče, nyní ale mohou návštěvníci...




Přihlášení k newsletteru