Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Podpora záchrany goril v Kamerunu

09. 03. 2006


Projekt Českého rozhlasu Leonardo a Zoo Praha s názvem Odhalení přináší konkrétní pomoc pro gorily v záchranné stanici Limbe v Kamerunu - z prodeje předmětů s logem projektu a prostřednictvím sms se podařilo získat téměř 100 tisíc Kč!

Přispějte na záchranu goril!

 

7. listopadu 2005 zahájil Český rozhlas Leonardo ve spolupráci se Zoo Praha první multimediální projekt „tak trochu jinou reality show“ Odhalení. Účastníky naší reality show však nejsou lidé, ale gorilí rodinka. Richard, Shinda, Kamba, Kijivu a Moja.

 

Hlavním cílem celého projektu je kromě vzdělávací části především získání finančních prostředků k záchraně goril. V první fázi jsme prostřednictvím sms a také prodejem předmětů z logem projektu získali prostředky ve výši 96.217 Kč, z nichž bude převážná část použita na adopci čtyř goril žijících v záchranné stanici Limbe v Kamerunu. Tyto gorily byly zachráněny z rukou překupníků a v současné době se stanice snaží o jejich navrácení do volné přírody.

 

Zdaleka však nekončíme. Na základě přání diváků a posluchačů ČR Leonardo  a v souvislosti s mezinárodním ohlasem jsme se rozhodli pokračovat. Každý čtvrtek vysílá ČR Týdeník Odhalení, který je volným pokračováním naší reality show. V souvislosti s pokračováním vysílání nám zůstává hlavní cíl a tím je více finančních prostředků na záchranu goril ve volné přírodě.

 

Od 20. února 2006 je všem zájemcům o společnou věc k dispozici sbírkové konto Odhalení – 555555552/0800 u Ćeské spořitelny, a.s.. Přispět můžete jakoukoli částkou, za kterou Vám předem děkujeme.

 

Stále můžete přispívat také prostřednictvím koupě výrobků Odhalení a to ve stáncích se suvenýry v Zoo Praha,  v reprezentativní prodejně Radioservisu na Vinohradské, nebo prostřednictvím e-shopu na www.rozhlas.cz/odhaleni.

 

Přispějte s námi na záchranu goril!

  

Záchranná stanice Limbe  

V záchranné stanici Limbe Wildlife Centre (LWC) v Kamerunu žijí gorilí sirotci. Osudy zdejších chovanců jsou pestré, ale spojuje je velmi podobný osud. Jejich rodiče a příbuzní byli většinou zabiti lovci a mláďata měla být prodána jako mazlíčci.

Osudy některých z těchto zachráněných mláďat hovoří za sebe. A právě k nim směřuje v první fázi naše pomoc. 

Chella
Chella se narodil asi v roce 1994. Jako dvouleté mládě byl nalezen v kufru auta vedle mrtvého těla své matky a byl zabaven příslušnými úřady. Po zabavení dostával Chella tři týdny k pití pouze pivo a nepatrné množství potravy. Po příjezdu do LWC byl silně dehydratovaný a podvyživený. Díky velkému úsilí zaměstnanců se jeho stav postupně zlepšoval, Chella přežil a vyrostl v obrovského samce, který se momentálně ujímá dominantního postavení ve skupině.

Akiba
Akiba je pětiletá samička, která přišla do LWC v roce 2001 z malé vesnice na jihu Kamerunu. Lovec, který zabil rodinu Akiby, se mládě snažil prodat. O jeho aktivitě se dozvěděla manažerka záchranné stanice pro šimpanze Sanaga-Yong, která okamžitě povolala kamerunské úředníky ministerstva životního prostředí. Akiba dorazila do LWC tři dny po zabavení.

Twigs a Brighter
Jako mnoho jiných lidoopů, Brighter a Twigs byli jako mláďata upytlačeni v Kamerunu, propašováni do Nigérie a prodáni na notoricky známém trhu Sabon Gari v Kanu. Zde si je koupil libanonský obchodník. V roce 2002, po 7 letech, byly gorily díky mezinárodní nátlaku zabaveny nigerijským ministerstvem životního prostředí a po jednáních s příslušnými kamerunskými úřady byly navráceny do Kamerunu a umístěny v LWC.

 

Jumbo
Jumbo (*1996) byla nalezena na zahradě jisté paní Leny Perazzi. Nechal ji tam člověk, který se mládě snažil předtím paní Perazzi prodat (ona s nákupem nesouhlasila s vědomím, že jakýkoliv nákup mláďat podporuje další lov). Paní Perazzi okamžitě kontaktovala LWC a Jumbo tam byla ihned převezena.

Pitchou
Poté, co lovci zabili matku a příbuzné, byla Pitchou (*1996/1997) přinesena do hotelu Ilomba na Kribi, odkud měla být prodána dále. Majitelé hotelu se nemohli dívat na její utrpení a tak ji odkoupili. Po několika týdnech se rozhodli ji darovat do LWC. Po příjezdu do stanice byla Pitchou dehydratovaná, měla ošklivý průjem a velké léze na kůži (od toho její jméno, Pitchou znamená v místním dialektu "skvrnitá").

 

Batek
V červnu 2001 byla jeho matka zastřelena a Batek (*1999) byl zraněn střepinami střely. Zraněný se dostal do vesnice, kde ho zachránila řádová sestra. Léčila ho v místní nemocnici.

Arno
Arno (*1999) byl držený jako mazlíček v rodině libanonského obchodníka se dřevem. Poté, co obchod ukončil a opustil zemi, nechal zvířata napospas svému osudu.

V této zprávě nejsou zmíněna všechna zvířata, která nyní žijí v Limbe. Pokud Vás příběhy goril zaujaly, více o LWC a jeho dalších, např. vzdělávacích, aktivitách se dozvíte na stránkách www.limbewildlife.org (v angličtině).

Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...