Nejvýznamnější odchovy roku 2007
02. 08. 2008
Ptáci
V odchovu ptáků jsme dosáhli historicky nejlepšího výsledku; celkem bylo odchováno více než 320 jedinců v 76 druzích.
Celkem jsme v roce 2007 měli 12 prvoodchovů: nesyt africký, morčák prostřední, pižmovka bělokřídlá, orel východní, čejka senegalská, mandelík hajní, dvojzoborožec nosorožčí, kardinál červený, kardinál dominikánský, sojkovec chocholatý, timálie černošedá a timálie zlatá. Velmi potěšující je, že až na výjimky se jedná o prvoodchovy druhů, které nejsou v zoo novinkou posledních let.
Z nejvýznačnějších odchovů je třeba jmenovat: 1 zoborožce kaferského, 1dvojzoborožce nosorožčího, 2 orly východní, 4 mandelíky hajní, 2 pižmovky bělokřídlé, 5 čápů černých (3 vypuštěni), 2 nesyty africké, 5 sojkovců jihočínských, 2 sojkovce rezavočelé, 4 sojkovce šedohnědé, 1 timálii sečuánskou, 1 irenu tyrkysovou.
Z dalších důležitých odchovů jmenujme: 3 tučňáky Humboldtovy, 1 volavčíka člunozobého, asi 20 kvakošů nočních ve volné polodivoké kolonii, 6 kolpíků bílých, 3 kolpíky růžové, 2 ibise skalní, 12 ibisů hnědých, 28 perliček supích, 1 bažanta malajského, 1 jeřába bělošíjího, 5 perepelů černohrdlých, 7 čejek senegalských, 2 holuby nikobarské, 7 loriů tříbarvých, 6 lorikulů modrobradých, 1 kakadu bílého, 1 ledňáka modrokřídlého, 4 sovice krahujové, 4 puštíky bradaté, 3 puštíky bělavé, 15 sov pálených, 17 sýčků obecných, 4 sýce rousné, 2 sojkovce černohrdlé, 2 sojkovce chocholaté, 1 vlhovce chocholatého, 3 bulbulčíky bělohlavé, 9 majn Rothschildových, 4 drozdy tmavé, 5 timálií zlatých, 2 timálie černošedé.
Savci kromě kopytníků
V roce 2007 byly na chovatelském úseku dokončovány stavby započaté v předchozím roce. Pro návštěvníky byla otevřena ostrovní expozice lemurů vari a pro zvířata byla zprovozněna nová expozice hyen, u které dosud probíhá dokončení části návštěvnické. Rozmnožovaly se celkem 52 druhy zvířat. Chov sice obohatilo 12 druhů savců, zhruba u poloviny z nich se ale jednalo pouze o obnovení chovu přerušeného na krátkou dobu. Trvale či dočasně jsme ukončili chov 9 druhů. Dlouhodobé ukončení chovu se týká kaloně pobřežního (Pteropus hypomelanus), baribala (Ursus americanus), servala (Leptailurus serval), jaguára (Panthera onca), myši travní (Arvicanthis abyssinicus) a pískomila Shawova (Meriones shawii). Na konci roku bylo na úseku chováno celkem 108 taxonů savců.
Výrazným neúspěchem byl pokus o zapojení nové samice orangutana sumaterského (Pongo pygmaeus abelii)z liberecké zoo ke stávajícímu páru s mláďaty. Vlivem sociálního napětí, stresu a nestabilního příjmu potravy došlo jak u nové samice, tak u chovného samce Kamy k vážným zdravotním problémům, které bohužel vyústily v úhyn nové samice. Samec byl až do konce roku oddělen od skupiny v dlouhodobé rekonvalescenci. Pokusy o zpětné spojení nedopadly pozitivně vhledem ke značné agresivitě zvířat ve skupině, další pokusy o spojování jsou plánovány na začátek roku 2008.
Nejvýznamnější odchovy:
Prvních dvou odchovů v pražské zoo jsme dosáhli u chápanů středoamerických (Ateles geoffroyii). Je to zároveň první přirozený odchov chápanů v ČR.
ektiveBezesporu největší dramata jsme zaznamenali při porodech, resp. odchovu goril nížinných (Gorilla gorila gorilla). Poprvé se rozmnožovala více než pětatřicetiletá samice Kamba. Bohužel byl porod komplikovaný a přes součinnost kombinovaného humáně-veterinárního lékařského týmu složeného z předních odborníků se mládě narodilo v nepříznivé zadní poloze s podloženou přední končetinou. To vedlo k jeho úhynu během porodu. Samice však nebyla schopna porod sama dokončit a došlo k přímému ohrožení jejího života. Proto byla uspána, přes zjevné riziko takového zákroku, a díky výkonu celého týmu zachráněna. Samice Kijivu naopak rodila bez problémů. V několika měsících věku mláděte však u ní proběhla akutní infekce trávicího traktu, během které začala odkládat mládě a ztrácet o něj zájem. Naštěstí po intenzivních konzultacích celého gorilího týmu bylo rozhodnuto přesto mládě ponechat ve skupině a léčit matku navzdory potenciálnímu stresu při aplikaci léčiv. Rozhodnutí přineslo optimální výsledek – samice se dostala z bolestivého stavu a začala se o mládě opět starat. To tak nebylo vystaveno intenzivní zátěži převodu na umělý odchov a následujícím opětovném začleňování do skupiny.
Z dalších odchovů jmenujme: 3,2 gepard– po 10 letech, 2,0 tygr sumaterský– po 13 letech, 0,3 pes ušatý– po 19 letech, 1,0 medojed – Zoo Praha tyto šelmy rozmnožuje jako jedna ze dvou zoo na světě, 1,3 křeček velký– poprvé (a následně podruhé) v ČR, 1,1kuskus pozemní, 1,0pásovec štětinatý, 2,2,8maki trpasličí, 1,1lemur tmavý, 0,0,2tamarín žlutoruký, 0,0,1kotul veverovitý, 2komba ušatá, 1,2vydra malá, 1,1ovíječ skvrnitý – poprvé v Zoo Praha, 1 daman, 2,2kozorožec kavkazský.
Savci – kopytníci
Ve srovnání s rokem předešlým se v roce 2007 na úseku chovu kopytníků podařilo úspěšně odchovat větší procento mláďat -- 78%. Na úseku bylo chováno celkem 38 druhů savců, alespoň jeden porod jsme zaznamenali u 21 z nich. U zbylých druhů se většinou jedná o skupiny, které jsou z různých důvodů ve stavu, který rozmnožování neumožňuje. Jedná se buď o cíleně jednopohlavní skupiny (např. štětkouni, antilopy losí, zebry Böhmovy, kulani, kiangové), nebo ve skupině chybí chovný samec (např. jelen lyrorohý), případně je druh v zahradě příliš krátce (nově příchozí muntžaci).
Mezi tři největší chovatelské úspěchy roku 2007 bezpochyby patří odchov dvou mláďat jelena milu (Elaphurus davidianus), zebry Grévyho (Equus grevyi) a 5 žiraf Rothschildových (Giraffa camelopardalis rothschildi).
Další významné odchovy:
1,0 voduška abok, 4,2 bizon– první mláďata od nového samce, 1,1 jelen milu– odchov po 10 letech, 1,1wapiti manitobský.
Plazi
Chovatelsky byl rok 2007 rekordní – vylíhl se 381 jedinec ve 30 druzích, rozmnožen byl i 1 druh obojživelníka.
Struktura rozmnožených plazů: 9 druhů želv, 5 druhů hadů a 16 druhů ještěrů.
Početně nejsilnější odchovy: 72 chameleoni obrovští, 51 leguánovec obojkový a 39 leguánků ostnitých.
Rekordní byla i kvalita spektra odchovaných druhů. Nejvýznamnějším odchovem byla 3 mláďata varana komodského, světovým prvoodchovem 2 mláďata gekončiků východoafrických, dalšími významnými českými prvoodchovy byly orlície bornejské (3 mláďata), želvy kubánské (4 mláďata) a želvy Oldhamovy (2 mláďata). Významné byly rovněž tradiční odchovy, a to 5 mláďat varana smaragdového (druh odchováváme jako jediná zoo pravidelně a kontinuálně po více generacích od roku 1996), 2 dracény guayanské, 17 leguánů kubánských a 14 leguánů nosorohých.
Hlavní nabídka
Nyní používáte mobilní verzi webových stránek www.zoopraha.cz. Pokud chcete zobrazit plnou verzi, klikněte zde.