Úhyn kondora

Novinky u zvířat

09. 01. 2009


Jeden z nejstarších obyvatel pražské zoo uhynul

Samice kondora krocanovitého uhynula (byla utracena) dne 7. 1. 2009 po 44 letech, 3 měsících a 10 dnech života v Zoo Praha. Patřila mezi dvě nejdéle v současnosti chovaná zvířata v zoo.
Samice měla dlouholetý zdravotní problém, na jedno oko neviděla v důsledku nezhoubného nádoru; dle makroskopické pitvy byla příčinou jeho stavu atrofie pravé mozkové hemisféry provázená osteofytem (kostním výrůstkem) na vnitřní straně lebky. Změna na pravém oku nebyla nádorového původu, ale jednalo se o glaukom, čili zelený zákal, a následnou degeneraci sítnice.
Do Prahy se dostala v rámci čilého styku se Zoo Havana, který nastal po krizi v Zátoce sviní a trval několik let.
Zásilka 12 kondorů přibyla do zoo dne 25. 9. 1964. Po karanténě (Praha byla tehdy karanténní stanicí pro ostatní českosloveské zahrady) v zoo zůstali do dalšího chovu 4 jedinci, po 4 ptácích dostaly zoologické zahrady v Plzni a Ústí n/L.
Z našich kondorů jeden později odešel do Zoo Brno a jeden uhynul roku 1971. Zbylí dva ptáci vytvořili pár, který nebyl v chovu příliš úspěšný.
Samice pravidelně snášela, ale vejce jsme nalézali dříve či později rozbité. Všechna mláďata tak byla odchována po odebrání vajec, jejich inkubaci v líhni a umělém vykrmení mláďat. První mládě se vylíhlo 16. 4. 1987 - 10 let po první snůšce, poslední mládě jsme odchovali roku 1999. Samice nesla vejce naposledy roku 2001.
V pražské zoo nyní zůstává poslední mohykán z původního transportu, samec z páru.

Dalším srovnatelně starým ptákem v zoo je plameňák kubánský, který do Prahy přišel také prostřednictvím Zoo Havana roku 1965.

Veteránkou je i slonice Gulab - letošní jubilantka, která oslaví své padesáté narozeniny (v Praze je od roku 1966).

Kondor krocanovitý
Kondor krocanovitý


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...




Přihlášení k newsletteru