Líhnutí leguánů kubánských

Novinky u zvířat

12. 08. 2010


Ze snůška z 23. května 2010 se vylíhl 100. leguán kubánský v historii Zoo Praha

V plazí líhni Zoo Praha probíhá v současné době líhnutí leguánů kubánských. Chov tohoto vzácného býložravého ještěra, zařazeného v nejvyšší kategorii mezinárodní ochrany (CITES A), je pro pražskou zoo nesmírně důležitý.   

Chov leguánů kubánských v Zoo Praha

Mládě leguána kubánského. Foto: Jana Ptačinská Jirátová Leguány jsme začali chovat v prostorném atriu pavilonu šelem v roce 1992 a již v následujícím roce se je podařilo rozmnožit. Pražské rozmnožení tehdy bylo první v Evropě a druhé na světě. Na základě toho byla pražská zoo pověřena koordinováním evropského chovu těchto ještěrů a vedením jejich plemenné knihy.

Kubánští leguáni odchovaní v Praze od té doby našli domov v desíti evropských zoologických zahradách a postarali se o to, že v Evropě vznikla silná pojistná populace tohoto druhu. S odborníky z Univerzity Karlovy navíc spolupracujeme na genetickém výzkumu těchto ještěrů, který začíná přinášet překvapivá zjištění o jejich vývoji a příbuzenských vazbách v „superohrožené“ skupině ostrovních leguánů karibské oblasti.

Problematika chovu leguánů

Chov leguánů kubánských není jednoduchý a v  jeho sedmnáctileté historii v Praze byla nejméně dvě období, kdy se rozmnožování vůbec nedařilo. Věděli jsme, že leguáni kubánští mají vysoké nároky na kvalitu a pestrost zelené píce a že vyžadují vysokou teplotu (až 50°C) a slunění pod speciálním světelným zdrojem s kvalitou světla blížící se slunečnímu. Ani splnění těchto podmínek však k pravidelnému každoročnímu rozmnožování nevedlo.

Klíčem ke zdárnému chovu bylo až porozumění složitého sociálního života leguánů kubánských a následná úprava chovatelského a expozičního prostoru. Leguáni kubánští žijí v přírodě pod neustálým sociálním tlakem, samci se obávají konkurence jiných samců a takřka neustále s nimi svádějí ritualizované souboje, samice spolu zápasí o území a zejména o vhodná místa k inkubaci svých vajíček. Bez určité přirozené míry stresu začínají zejména samci chátrat - prvním varovným signálem je právě rezignace na rozmnožování. Také inkubace leguáních kožovitých vajec je poměrně obtížná, vyžaduje přesné teplotní a vlhkostní podmínky, které musíme plynule měnit v různých fázích vývoje vajec.

Květnová snůška

Snůška, která se právě líhne, obsahovala 19 vajec - 13 z nich bylo oplozených a zdánlivě bezvadných. Vejce snesla 23. května samice s nepříliš poetickým jménem Bezprstá, která letos oslaví 17. narozeniny. První z mláďat se vylíhlo po 77 dnech inkubace v líhni.

Líhnutí jednoho mláděte může trvat až dva dny, mládě nejprve tzv. vaječným zubem nařízne skořápku, vystrčí hlavu a začne dýchat nozdrami. V této poloze setrvá minimálně 24 hodin, odpojuje krevní vlásečnice, jejichž pomocí dýchalo přes vaječnou skořápku a vtahuje do břicha nespotřebovaný žloutek, který mu poslouží jako zdroj energie v prvních dnech po vylíhnutí. Až poté se, s bříškem plným žloutku, vysouká z vejce a začíná samostatný život bez asistence rodičů.

K dnešnímu dni je na světě 10 mláďat, mezi nimi i 100. leguán kubánský vylíhnutý v pražském chovu.

Jejich matka - samice Bezprstá - patří k prvním pražským mláďatům, dědečkem mláďat je slavný Pepino, kterého mohou návštěvníci v atriu pavilonu šelem obdivovat od roku 1992 a jehož stopa zdobí i chodník slávy před vchodem do zoo.

Mláďata stráví první měsíc života, kdy jsou velmi choulostivá, pod bedlivým dohledem chovatelů v zázemí. Poté budou k vidění v Pavilonu kočkovitých šelem, ve vysoké vitríně za atriem obývaným dospělými leguány.

 

Petr Velenský, kurátor plazů

Líhnutí leguánů kubánských


První mláďata morčáků paranských, která přišla na svět mimo svou domovinu. Ptáčata se zatím zdržují v teplém zázemí zoologické zahrady. Návštěvníci Zoo Praha je spatří v expozici Ptačí mokřady pravděpodobně v půlce dubna. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Zoo Praha rozmnožila jednoho z nejvzácnějších vodních ptáků planety, morčáka paranského. V chovatelském zázemí prospívá celkem pět mláďat. Tento druh se zde vylíhl poprvé na světě mimo svou jihoamerickou domovinu. Výskyt v...

Zatímco se Harapan snaží dosáhnout i na ty nejzazší větve parkosů, jeho matka je vždy připravena podat pomocnou ruku. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Své první narozeniny oslaví až v květnu, už teď ale mládě orangutana sumaterského v Zoo Praha dělá první krůčky k samostatnosti. Do nedávna pozoroval Harapan svět jen z bezpečí matčiny náruče, nyní ale mohou návštěvníci...




Přihlášení k newsletteru