Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tříměsíční Miluška

18. 02. 2011


Samička tučňáka Humboldtova je již začleněna ve skupině. Z původně osmdesátigramového drobečka vyrostla tučňáčí krasavice, která váží víc než tři kilogramy!

Mládě tučňáka narozené 30. října 2010 je již plně zařazeno do skupiny ostatních tučňáků. Díky své neobyčejně krotké a přátelské povaze dostalo od chovatelek jméno Miluška. Pohlaví sice zatím není ještě s jistotou určené (to se provede až rozborem DNA z krve či peří), ale kvůli drobnější postavě i hlavě tipujeme spíše na samičku!

Po tom, co chovatelky naučily Milušku v odděleném prostoru přijímat ryby (pro mládě je to z počátku nepřirozené, protože po narození byli jedinými jeho „krmiči“ vlastní rodiče), začaly ho postupně začleňovat do tučňáčího hejna.

Začátky byly poměrně dramatické, protože mláděti chvíli trvalo než získalo obratnost v plavání. Ostatní tučňáci toho občas využívali a testovali jeho fyzickou zdatnost. V prvních dnech bylo proto mládě s ostatními tučňáky vždy jen pár hodin denně a pod dozorem chovatelek. Na noc se vždy oddělovalo do svého samostatného apartmá.

Z počátku měla Miluška tendence vracet se k rodičům do hnízda, ti jí ale dali svými klovanci jasně najevo, že už ji definitivně odstavili. Brzy se ukázalo proč, po pár dnech snesli další vejce, takže odrostlé mládě pro ně přestalo být „zajímavé“.

Nyní už tráví Miluška se svojí početnou tučňáčí rodinou veškerý čas a ztratila poslední zbytky prachového peří. Z původně osmdesátigramového drobečka vyrostla po třech a půl měsících  tučňáčí krasavice, která váží víc než tři kilogramy.

Návštěvníci ji mohou lehce poznat podle šedobílého mláděcího zbarvení - dospělí jedinci mají barvu černobílou s typickou „podkovou“na prsou.

Michaela Severinová

18. února 2011
{MediaGallery}2293-trimesicni-miluska-je-jiz{/MediaGallery}

Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...