Raritní chovatelská sezóna u dvojzoborožců

Novinky u zvířat

19. 05. 2011


17. května 2011 - samice dvojzoborožce nosorožčího opustila hnízdní dutinu, chovatelé mohli vidět to, o čem se jim ani nesnilo.

Starší mládě, v pozadí mladší sourozenec, foto (c) Antonín VaidlDvojzoborožec nosorožčí je druhý největší stromový zoborožec aktuálně chovaný ve 20 zoologických zahradách a ptačích parcích v Evropě. Samice snáší 1 až 2 vejce, ale odchovy mláďat jsou spíše raritou. Zoo Praha se však může tímto úspěchem letos pochlubit, a dokonce dvojnásobným!
 
„Přirozený odchov zoborožců je velmi důležitý, protože tito ptáci mají velmi specifickou hnízdní biologii,“ uvádí Antonín Vaidl, kurátor ptáků. „Samice se zazdí uvnitř stromové dutiny směsí z měkkého ovoce, trusu a zeminy a nechá ve vletovém otvoru pouze malou úzkou štěrbinu, kterou prostrčí ven jen špičku zobáku. Touto štěrbinou je krmena samcem po celou dobu sezení na vejcích a krmení mláděte. V dutině zůstává s mláďaty 80 i více dní.“
 
V úterý 17. května se z dutiny proklovala samice Markéta. Chovatelé Zoo Praha si tak mohli poprvé prohlédnout 2 zdravá silná mláďata, jejichž otcem je samec Prokop. Mláďata nyní zůstanou v hnízdní dutině ještě zhruba dva měsíce a budou krmena oběma rodiči.
 
Odchov 2 mláďat je velmi vzácný. V Evropě jsou dvojzoborožci nosorožčí chováni od roku 1922 a letošní odchov v Zoo Praha by byl historicky třetím odchovem dvojčat na evropském kontinentu.
 
Zoo Praha má pouze jeden chovný pár zoborožců nosorožčích. Samice Markéta je v Praze od roku 2003, s partnerem Prokopem se setkala na podzim roku 2005. V roce 2007 společně poprvé odchovali mládě a v následujícím roce úspěch zopakovali. Do letošního roku se žádný jiný přirozený odchov tohoto druhu v Evropě nepovedl.

Raritní chovatelská sezóna u dvojzoborožců


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...




Přihlášení k newsletteru