Odchovy v nové expozici Ptačí mokřady
21. 07. 2011
Necelý rok fungující expozice hlásí řadu vzácných odchovků!
V loňském roce byla po rekonstrukci otevřena nová expozice Ptačí mokřady, kterou obývá téměř 40 druhů ptáků ze 4 kontinentů. Hned v první hnízdní sezóně se již můžeme pyšnit některými vzácnými odchovy.
Pozornosti návštěvníků jistě neunikly odchovy u dvou druhů jeřábů. Zatímco jeřábi bělošíjí se v Praze rozmnožili už tradičně a po výběhu i letos pobíhají dvojčata, 2 kuřátka u jeřábů mandžuských jsou pražskou premiérou – tento druh se u nás rozmnožil zcela poprvé.
V australské voliéře jej již vylétlo z dutiny mládě ledňáka modrokřídlého, o které pečují – podobně jako u vlků - rodiče i starší sourozenci.
Mláďaty překypuje jihoamerická voliéra. Pražský Pantanal ožil v rekordními 16 mláďaty pestrobarevné kachničky šedoboké, mláďata mají také ibisové bílí. U tohoto druhu jsme jedinou zoo v Česku, která je chová i odchovává!
Lednické rybníky - evropská voliéra - nabízí pohled na 2 mláďata tenkozobců opačných a 4 mláďata čírek modrých. Oba odchovy jsou v pražské zoo první po mnoha letech. První dva druhy spatříte téměř s jistotou, zato k pozorování bukáčků malých je třeba trpělivosti i štěstí. Tyto naše nejmenší volavky mají skvělé maskovací zbarvení. Tři mláďata z letošní snůšky jsou již mimo voliéru. Rodiče v expozici totiž potřebují klid – sedí na dalších vajíčkách v hnízdě tradičně zbudovaném na vrcholku vrby! Odchovy máme také u druhů, které jsou v této expozici doma, ale pro větší klid jsme ponechali chovné páry v zázemí. Zcela ojedinělý a rekordní v rámci evropských chovů je odchov 17 mláďat mandelíků hajních a velmi nás opět potěšil odchov 3 mláďat dudků chocholatých po 9 letech.
Poslední expozicí je africká část nazvaná Okavango, kde již vykukují ze dvou hnízd mláďata čápů simbilů, velkou radost dělají chovatelům s 5 mláďaty taktéž čejky žlutonohé, protože jsme stále jedinou zoo, která tento druh v Evropě rozmnožuje.
Ovšem nejvýraznějším odchovem je mládě potravního specialisty zejozoba afrického. V loňském roce jsme dovezli z Weltvogelparku Walsrode jeden mladý pár, abychom se náš starý pár, který pochází ještě z dovozu z přírody v roce 1996, pokusili vyprovokovat k hnízdění a získat tak velmi vzácné mládě. V polovině června se nám vylíhla dokonce 3 mláďata, ale bohužel jedno mládě se z hnízda ztratilo a druhé přestalo prospívat a uhynulo ve stáří 6 dnů. Přes výrazné rušení páru jsme jediné mládě začali pravidelně 2x denně kontrolovat na hnízdě a přikrmovat sondou, odebrali jsme vzorky trusu a výtěry na vyšetření. Protože muselo dojít k nasazení antibiotik a mládě stále příliš neprospívalo, museli jsme jej odebrat z hnízda a začít krmit uměle. Dnes je mláděti přesně měsíc, má ukončenou léčbu a nyní již výrazně prospívá. Odchov tohoto druhu se v Evropě je velice vzácný. Po ptačím parku Walsrode, kde zejozoby odchovali uměle, a Kolíně nad Rýnem, kde před rokem odchovali mládě přirozeným způsobem, jsme třetí zoo, kde se odchov tohoto druhu podařil. Mládě zatím přijímá kousky potkanů a kuřat a ještě bude chvíli trvat, než bude aktivně vytahovat hlemýždě z ulit tak, jak to dělají dospělí zejozobové.
Text: Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha
Foto: Tomáš Adamec
20. července 2011
{MediaGallery}2228-odchovy-v-nove-expozici-ptaci-mokrady{/MediaGallery}