Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Moja odcestuje do Španělska

25. 08. 2011


Populární gorila dospěla a s vidinou založení vlastní rodiny opustí pražskou zoo.

Novým domovem šestileté Moji, která již dospěla a musí opustit svou skupinu, se stane přírodní park Cabárceno na severu Španělska. Zde bude žít s 25letým samcem Nikym, který je vzhledem ke svému africkému původu geneticky mimořádně cenný, 30letou samicí Nadiou a 5letou samičkou Chelewou.

„Zoologickou zahradu v Cabárcenu vybral koordinátor Evropského záchovného programu pro chov goril nížinných, a jak jsem se sám přesvědčil, vybral ji dobře,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Moja odcestuje v první polovině října. V průběhu celého září se s ní budou moci návštěvníci Zoo Praha postupně loučit – u gorilího pavilonu jí budou moci napsat dopis na rozloučenou nebo shlédnout videa z dob jejího dětství. Bude připraven i další doprovodný program.

Moja se proslavila nejen v Čechách, ale i v Africe. Stala se hrdinkou pohádkových knížek, které distribuovala Zoo Praha ve střední Africe. Cílem této iniciativy bylo vybudovat v tamních dětech vztah ke gorilám a přírodě vůbec.

„Aby i nadále zůstala Moja v podvědomí Pražanů a zároveň pomáhala v ochraně svých blízkých v Africe, rozhodli jsme se podpořit další záměr pražské zoo. Část výtěžku z projektu Koruna ze vstupného poukážeme na zbudování vzdělávacího střediska v Africe a pořízení tzv. Mojina autobusu, který bude svážet školáky z pralesních oblastí na návštěvu do záchranné stanice pro primáty v Limbe v Kamerunu,“ přislíbil na tiskové konferenci v Zoo Praha primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda

Moja odcestuje do Cabárcenu. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Přírodní park Cabárceno:

- založen 1990
- leží 16 km od města Santander v Kantábrii na severu Španělska, na území bývalých železných dolů
- rozloha 750 ha (pro porovnání: rozloha Zoo Praha je 60 ha)
- 120 chovaných živočišných druhů, zhruba 1000 jedinců
- nekonečné výběhy, fascinující scenérie, příznivé klima
- dominanty: sloni afričtí, medvědi hnědí, gorily nížinné

Gorilí pavilon v Cabárcenu:

- otevřen v roce 2007
- skládá se z vnitřní expozice, 5 ložnic v zázemí a velkého venkovního výběhu
- gorilí skupina čítá tři členy:
• samec Niky (* 1986 v Africe) – geneticky cenný samec; od r. 1991 v zoo Madrid, v Cabárceno od r. 2007.
• samice Nadia (* v únoru 1981 v Africe) – od října 1981 v zoo Madrid, v r. 2007 společně s Nikym do Cabárceno.
• samice Chelewa (* 31. 12. 2005 v zoo Basel) – v Cabárceno od března 2010, kdy přišla se svou matkou Wimou (ta uhynula v září téhož roku).

- Pohled na gorilí pavilon: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=43.348565,-3.848063&spn=0.001432,0.003449&t=k&z=18&vpsrc=6

 Cabárceno a jeho gorily. Foto: Miroslav Bobek

Moja – gorila nížinná (* 13. prosince 2004)

Moja se narodila v Zoo Praha jako první gorilí mládě narozené v České republice. Proslavila se však také tím, že se účastnila „trochu jiné reality show“ Odhalení.

Moja je potomkem samce Richarda a samice Kijivu. Narodila se 13. prosince 2004. Dlouho nebylo známo její pohlaví - s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".
Dva a půl roku byla Moja jediným mládětem v pavilonu, dnes má již dva sourozence – samečky Tatua a Kiburiho.

Foto: Archiv Zoo Praha

 

 

Moja – první mládě v ČR
Od narození se Kijivu o malou Moju vzorně starala. Kojila ji asi do 5 měsíců, pak začala Moja jevit zájem o pevnou potravu. Nejprve si s ní spíš jen hrála (mrkev a jiné druhy zeleniny), poté pomalu začala kousky ukusovat a polykat. Již v osmém měsíci byla schopna jíst banány, broskve, hroznové víno či mrkev. Mateřské mléko přestala sát zhruba v roce - i když dlouho poté si chodívala občas pít mléko k samici Kambě.

Moja se zpočátku držela pouze na hřbetě své mámy Kijivu, eventuelně se nechala nosit v náručí, ale již ve věku zhruba čtvrt roku začala dělat první krůčky. Nejprve po dvou, pak po čtyřech. V 7 měsících už běhala po celém výběhu. Postupem času se zcela osamostatnila a naučila zdolávat i všechny atrakce v expozici.

Foto: Archiv Zoo Praha

Odhalení
V roce 2005 vstoupila roční Moje do života „trochu jiná reality show“ Odhalení – projekt Českého rozhlasu, který parodoval tehdy oblíbené kontejnerové reality show Big Brother. Jeho iniciátorem byl současný ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 16 kamer umístěných v pavilonu sledovalo 7 dní v týdnu, 24 hodin denně život gorilí rodiny. Lidé se mohli zapojit do hlasování a hodnotit, který ze členů gorilí rodiny vyniká. Pro výherce byla připravena odměna 12 melounů. Roční Moja stála kvůli nezletilosti mimo soutěž, nicméně i díky tomuto projektu se stala doslova celebritou. Projekt, který měl původně trvat jen tři měsíce, vzbudil neuvěřitelný zájem veřejnosti a médií, a v různých obměnách běžel celé 4 roky.

V ohrožení života
Moja se ocitla i v ohrožení života. Ráno 29. srpna 2006 spadla do vodního příkopu ve venkovní expozici, kde ji objevil a z vody zachránil tehdejší chovatel goril Marek Ždánský. Zřejmě ztratila rovnováhu a spadla do vody. Dospělá zvířata zjevně pochopila, že se děje něco vážného, ale nedokázala Moje pomoci. Chovatel bez váhání skočil do příkopu a Moju z vody vytáhl. A byla to samice Kamba, která si Moju od něj klidně vzala a položila na záda.

Velké přátelství s Kambou
Moja si postupně vytvářela vazby k jednotlivým členům skupiny. Největší přátelství navázala právě se samicí Kambou, a to v době, kdy se Kijivu narodil v květnu 2007 druhý potomek, sameček Tatu. Kamba měla za sebou neúspěšný porod a asi i díky tomu vznikl postupem doby mezi Mojou a Kambou vztah téměř mateřský.

Moja dobyla Afriku
Moja se stala hrdinkou nejen v Čechách, kde o ní vycházely knížky gorilích pohádek (Moja a páv; Moja, tatu a tiplíci autorů Miroslava Bobka a Terezy Šefrnové), ale i stejnojmenná CD, které namluvila a nazpívala Lucie Bílá. Postupem času však Moja dobyla i Afriku! Výtěžek z produktů, jejichž tváří byla Moja a další gorily z pražské zoo, putoval na speciální sbírkové konto, ze kterého byly financovány aktivity na záchranu goril nížinných ve střední Africe, mj. vytištění a distribuce pohádkových knížek o gorilách v Kamerunu, Kongu-Brazzaville a Středoafrické republice. Anglické a francouzské verze pohádkových knížek měly v tamních dětech vzbudit vztah ke gorilám a přírodě vůbec. Afričtí školáci si Moju zamilovali natolik, že začali psát do Prahy, aby se Moja – až bude muset pražkou zoo opustit – odstěhovala do kamerunského Limbe.

 

Dospívání
V posledních letech je Moja zcela samostatná, dokonce se i zdatně připravuje na roli budoucí matky. Na zádech často nosí mladšího brášku Tatu, nebo se věnuje zatím nejmladšímu obyvateli gorilího pavilonu, ročnímu Kiburimu. S oběma si vydrží hrát dlouhé hodiny. A zatímco mladší sourozenci napodobují Moju, Moja se pokouší napodobovat chování dospělých a stále se učí, jaká pravidla je nutné dodržovat v gorilí tlupě.
Před rokem musela Moja začít užívat hormonální antikoncepci. Byla již pohlavně dospělá a hrozilo, že by mohla zabřeznout se svým vlastním otcem. Nyní nastal čas jejího odchodu. Evropský koordinátor chovu lidoopů pro ni vybral krásnou zoologickou zahradu – přírodní park Cabárceno na klimaticky příznivém severu Španělska, kde bude žít s geneticky cenným samcem Nikym a dalšími dvěma samicemi.

25. srpna 2011


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...