Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Na svět přišla mláďata želvy texaské

24. 10. 2011


Úspěšné rozmnožení dokazuje kvalitní podmínky pražského chovu.

„V chovu želv texaských máme primát! Loni jsme je odchovali jako první v Evropě,“, připomíná úspěch pražské zoo kurátor plazů Petr Velenský. A v letošní sezoně se nám vylíhlo již 14. mládě!

Líhnutí želvy texaské, foto (c) Petr VelenskýŽelva texaská žije na pomezí Spojených států a Mexika. Dorůstá do velikosti kolem 20 cm a patří tak k menším želvám suchozemským. Nepřehlédnutelné je její pestré zabarvení. „Vyznačuje se černou barvou s krásně oranžovými středy každého štítku. U mláďat je barva ještě výraznější, upřesňuje Petr Velenský, podle kterého se jedná o vůbec jedny z nejkrásnějších mláďat v plazí říši.

Želvy texaské jsou skvěle přizpůsobeny k životu v suchém pouštním prostředí. Vyhrabávají si několikametrové nory, které jsou velmi důležité v ekosystému pouště (poskytují útočiště mnoha druhům zvířat, která žijí s želvami dohromady, jako například chřestýšům, štírům nebo některým druhům obojživelníků). Želvy texaské mají proto plošší krunýř než běžně chované želvy. Kulovitý krunýř by jim při kopání nor překážel.

Želvy texaské zimují až čtyři měsíce. Zimování tak často končí i v polovině dubna. Na podzim stejně jako v přírodě probíhá páření. „Samec, který je většinu roku naprosto neaktivní, se na podzim změní v sexuálního maniaka a jeho veškerá snaha spočívá v odpáření každé samice, kterou vidí. Celý den tak chodí za některou ze samic a obtěžuje ji,“ přibližuje chování želvího samce Velenský. 

Želvy v pražské zoo pochází z Mexika, kde byly odchovány přirozeným způsobem. To, že se začali rozmnožovat, znamená, že vyrůstají v naprosto vyhovujícím prostředí. Máme jednoho samce a tři samice, které kladou minimálně dvě snůšky ročně. Snůšky obsahují dvě až tři vejce, ta nejpočetnější obsahovala pět vajec.

Kromě úspěchů v chovu želv texaských jsme pro velký zájem návštěvníků vystavili i další atraktivní druhy. V teráriu v Pavilonu velkých želv nyní můžete pozorovat také vzácné želvy egyptské, tuniské a želvy pardálí.

24. října 2011


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...