Máme nový přírůstek u tučňáků!

Novinky u zvířat

15. 12. 2011


Jeden z nejteplomilnějších tučňáků přišel na svět v chladném prosinci. Přes počáteční komplikace je opět ve hnízdě u svých rodičů.

V úterý 13. prosince 2011 odebrali chovatelé z jedné z hnízdních nik naklubané vejce tučňáka Humboldtova. Mládě se nelíhlo ideálně - bylo přischlé k pergamenové bláně a nemohlo začít s rotováním a klubáním. Chovatelé proto mládě ve vejci odebrali rodičům, vejce zavlhčili a naklubaný otvor přelepili náplastí, aby dále nevysychalo. Poté mládě uložili do umělé líhně vyhřívané na teplotu 36,6°C a vlhkost 80%. Aby došlo k zatažení cévního řečiště a žloutkového váčku, bylo vejce ponecháno přes noc v líhni.

Ve středu ráno se mládě trochu uvolnilo a začalo se proklubávat, protože bylo ještě částečně přischlé na levém křídle, muselo být vyloupáno ze skořápky s dopomocí chovatelů.

Po vylíhnutí vážilo mládě 80 g a zhruba do půl hodiny bylo podsazeno pod rodiče - čtrnáctiletého Fíka a devítiletou Datličku. Oba rodiče pocházejí ze Zoo Praha, a ačkoli je to jejich první společné mládě, v historii pražského chovu jde již o 137. vylíhnuté mládě!

Tučňák Humboldtův žije na západním pobřeží Jižní Ameriky (od Peru až po Chile). Patří k nejteplomilnějším tučňákům. Jako všichni příslušníci řádu není schopen létat a vzhledem k nohám posunutým na konec těla se po souši pohybuje neobratně. Ve vodě plave pomocí veslovitých křídel, kormidluje nohama. Dosahuje rychlosti až 35 km/h a působí nesmírně elegantně. Má krátké husté nesmáčivé peří. V dospělosti dosahuje hmotnosti 2,5-6 kg a délka 65-70 cm. Živí se mořskými rybami, které chytá do zobáku s ostrými okraji.

Tučňáci žijí v koloniích tvořených trvalými páry a nedospělými jedinci. Samice snáší 2 vejce, v sezení na hnízdě se střídá se samcem. Mládě váží po vylíhnutí 75-95 g a má šedý prachový šat. Rodiče ho krmí natrávenými rybami. 

15. prosince 2011

Máme nový přírůstek u tučňáků!


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...




Přihlášení k newsletteru