Významné přírůstky u sojkovců

Novinky u zvířat

04. 07. 2012


Praha je velmocí v chovu sojkovců

Zoo Praha si v uplynulých dnech připsala další významné prvenství. Vůbec jako prvním v Česku se nám podařilo rozmnožit kriticky ohrožené sojkovce modrotemenné. Další úspěch přišel i u sojkovců dvoubarvých.

Zoologická zahrada v Praze je významným chovatelem náročné skupiny asijských pěvců sojkovců. Tito půvabní ptáci jsou v přírodě ohrožováni prudkým úbytkem přirozeného prostředí i kvůli lovu – jsou to oblíbení klecoví ptáci. Chov v zoologických zahradách se obecně příliš nedaří.

V uplynulých dnech přitom došlo k vylíhnutí dvou vážně ohrožených druhů. Prvním z nich je jeden z nejvážněji ohrožených sojkovců vůbec, sojkovec modrotemenný (Dryonastes curtoisi). Jeho rozmnožením jsme si připsali české prvenství – před námi se je v Česku nikomu rozmnožit nepodařilo. Zajímavostí přitom je, že několik let nebylo vůbec jasné, zda v přírodě sojkovci modrotemenní ještě přežívají, aby byli v roce 2000 znovuobjeveni v počtu asi 240 kusů. Stavy v zoologických zahradách světa nepřekračují 100 kusů, pro které vede zoo v Chesteru Evropskou plemennou knihu.

Mládě sojkovce modrotemenného. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Mládě kriticky ohroženého sojkovce modrotemenného. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Druhým úspěchem je přirozený odchov sojkovců dvoubarvých (Garrulax bicolor). Odchov je o to cennější, že nejde o nahodilý úspěch, ale výsledek dlouholeté systematické práce. „Sojkovce dvoubarvé jsme jako první v Evropě rozmnožili přirozeným způsobem v roce 2010, současný odchov potvrzuje, že chov vedeme zcela správným způsobem, “ uvedl k odchovu kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Tomuto druhu pomáháme také v rámci podpory in situ, pražský chovatel strávil několik měsíců v chovné stanici Cikananga v Indonésii. Tamější pracovníky učil správným postupům v chovu. Ptáci vylíhlí v této stanici jsou vypouštěni zpět do volné přírody.

V minulosti se pražským chovatelům jako prvním v Evropě podařilo odchovat například také sojkovce rezavočelé nebo sojkovce šedohnědé a vlnkohřbeté. Někteří ptáci se v Praze rozmnožují opakovaně a dokazují tak, že se nám konečně povedlo nalézt správnou metodiku chovu, která snad povede ke vzniku pro ochranu těchto ptáků zásadní pojistné populace v lidské péči.

„O výjimečnosti pražského chovu sojkovců tuší zatím jen nemnoho zasvěcených, ale sojkovci si svou krásou a inteligencí postupně dobývají i přízeň náhodných kolemjdoucích, kteří je objeví v některé z voliér naší zoo. Nakonec, tyto ptáky si oblíbil už zakladatel zoo, profesor Janda, a tak jsou pro nás tak trochu rodinným stříbrem,“ řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

V současnosti chováme v Praze 23 druhů sojkovců a jejich blízkých příbuzných timálií, což představuje největší kolekci v Evropě. Těmto ptákům se také přezdívá chechtaví drozdi, protože poplašné volání většiny druhů je nesmírně ostré a výrazné. V přírodě sojkovců rychle ubývá, neboť pytlácký lov je snadný. Stačí polapit jednoho člena rodiny, který později zoufalým voláním o pomoc přiláká do pasti i ostatní.

Sojkovec modrotemenný po vylíhnutí. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


Gorilí samec Richard, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gorily nížinné chová Zoo Praha ve svém areálu na dvou místech. V Rezervaci Dja žije chovná skupina s mláďaty v čele se stříbrohřbetým samcem Kisumem. Původní pavilon, Centrum Méfou, obývá stříbrohřbetý samec Richard spolu se...

 Gaia vedle sání mateřského mléka cumlá i pevnou stravu, zejména zeleninu, která při jídle upadne od pusy matce Kijivu. Foto Tereza Mrhálková, Zoo Praha

V sobotu 12. října uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu,...




Přihlášení k newsletteru