Přírůstek u převaláků

Je to holka!
Klisna koně Převalského Hara, dnes 10. srpna 2012, přivedla na svět zdravou klisničku. Otcem 218. hříběte v historii Zoo Praha je hřebec Len. Po letošní reintrodukci čtveřice klisen do Mongolska si tak pražská zoo připsala v souvislosti s koněm Převalského další úspěch.
Porod hříběte proběhl nad ránem ve venkovním výběhu koní Převalského, a to bez přítomnosti zaměstnanců zoo. „Když jsem před sedmou hodinou ranní přišel do práce, už jsem uviděl hříbě běhat mezi ostatními koňmi,“ popsal chovatel Radek Zoula.
Klisnička je zdravá a čilá, bez problémů saje matčino mléko a skotačí ve výběhu. Celá pražská skupina koní Převalského je klidná a zdá se, že hříbě dobře přijala.
Sedmiletá matka hříběte Hara se narodila v německé Zoo Chemnitz. Dnešní mládě je jejím druhým potomkem, loni - 2. srpna, tedy téměř přesně před rokem – přivedla na svět klisnu Primulu.
Otec Len, který pochází z ukrajinské chovné stanice Askanija-Nova, nedávno oslavil své desáté narozeniny. Pro pražský chov je důležitý především z genetického hlediska: jeho prababičkou byla totiž klisna Orlica III, poslední divoký kůň odchycený ve volné přírodě.
„To, že se Lenovi narodila právě klisna, je výborná zpráva. Pokud se její odchov podaří, bude cenná jak do chovu v zoologických zahradách, tak k případnému návratu do volné přírody,“ uvedl vedoucí mezinárodní plemenné knihy koně Převalského Evžen Kůs.
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní