První pražská panda!

Novinky u zvířat

23. 08. 2012


Čtvrtek 23. srpna 2012

Pandí samec Pat, osobnost kampaně Seznamte se!, má potomka! V Zoo Praha se vůbec poprvé podařilo odchovat mládě pandy červené. Čerstvý přírůstek právě začíná objevovat svět.

Mládě pandy červené, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaHned u hlavního vchodu do zoo mají návštěvníci možnost pozorovat jeden z nejočekávanějších přírůstků posledních let. V uplynulých dnech začalo opouštět budku mládě vzácné pandy červené, které se narodilo 25. května 2012. Matkou je sedmiletá samice Maria, otcem pětiletý samec Pat.

Pandy červené jsou choulostiví chovanci, a sezonní zvířata. Pokud se vše nepodaří během jedné říje, je třeba čekat na úspěch další rok,“ popisuje kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl. „Pat a Maria se seznámili před třemi lety a nakonec nás nezklamali.“

Pandy červené se v Zoo Praha poprvé objevily už v roce 1955, na první přírůstek jsme tedy čekali téměř šedesát let. První pražská panda strávila první tři měsíce života v bezpečí porodní boudy. Se zveřejněním radostné zprávy jsme čekali právě na dobu, kdy své útočiště začne opouštět. Opouštění boudy také naznačuje, že mládě přestálo náročné kritické první měsíce života a bude nadále prospívat.

Podle chovatelů je otec mláděte Pat moudrý kliďas, který své partnerce často ustoupí v případných sporech jen proto, aby zavládl klid. Naopak Maria je objevitelka. Doufejme, že se stejnou vervou jako ona bude prozkoumávat výběh i mládě. Pokud se vám však přece bude výběh pand zdát při návštěvě prázdný, zaměřte svůj pohled na kmen zhruba uprostřed, hustě porostlý vegetací. Dospělé pandy tam odpočívají nejraději a pravděpodobně sem budou vodit i svého potomka.

Panda červená je vážně ohrožená šelma z podhůří Himálaje. V přírodě ji ohrožuje lov pro kožešinu, která v Yunanu symbolizuje šťastná manželství, a tak se z ní vyrábí novomanželské čapky. Ještě vážnější je hrozba úbytku přirozeného prostředí. Zcela klíčové je kromě udržování pojistné populace v zoologických zahradách také vytváření dostatečně velkých a propojených chráněných území, kde tato zvířata mohou přežívat. Dříve byla považována za blízkou příbuznou pandy velké, moderní zoologové jí však později vymezili samostatnou čeleď pandovitých, zatímco pandu velkou zařadili mezi medvědovité.

Gorilí samec Richard, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gorily nížinné chová Zoo Praha ve svém areálu na dvou místech. V Rezervaci Dja žije chovná skupina s mláďaty v čele se stříbrohřbetým samcem Kisumem. Původní pavilon, Centrum Méfou, obývá stříbrohřbetý samec Richard spolu se...

 Gaia vedle sání mateřského mléka cumlá i pevnou stravu, zejména zeleninu, která při jídle upadne od pusy matce Kijivu. Foto Tereza Mrhálková, Zoo Praha

V sobotu 12. října uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu,...




Přihlášení k newsletteru