První odchov želvy ostnité v Zoo Praha

Novinky u zvířat

30. 08. 2012


Čtvrtek 30. srpna 2012

Mládě želvy ostnité ze Zoo Praha. Foto (c) Petr Velenský, Zoo Praha Pražské zoo se v uplynulých dnech podařilo vůbec poprvé odchovat želvu ostnitou. Mládě je potomkem želv, které měly původně skončit na jídelních stolech v Asii. Zoo Praha se stala teprve druhou zahradou v Evropě, kde se tato choulostivá želva úspěšně rozmnožila.

Čerstvě vylíhlé mládě želvy ostnité je mimořádně zajímavé svým vzhledem; na první pohled zaujme tím, že vypadá úplně jinak než jeho rodiče. „Zatímco dospělá želva ostnitá je oblá, mládě má na krunýři ostny, které píchají. Připomíná šišku nebo s trochou fantazie malého stegosaura,“ popsal kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.

Dvě samice a jeden samec želvy ostnité přicestovaly do pražské zoo v roce 2002. Evropská asociace zoologických zahrad tehdy totiž vyzvala své členy, aby se ujali co nejvíce jedinců z celkem 10.000 želv zachráněných v Hongkongu z paluby lodi, která zvířata převážela do Číny a Macaa. Zoo Praha poskytla domov celkem stovce želv pěti různých druhů – vedle želv ostnitých to byly želvy amboinské, tlustohrdlé, černavé a orlície bornejské.  

V následujících letech se v Troji rozmnožily všechny tyto druhy právě s výjimkou želvy ostnité. S jejím chovem se nevedlo lépe ani ostatním zoo: z Hongkongu sice putovalo 281 želv ostnitých do celkem 16 evropských zahrad, žádné z nich se ale doposud nedařilo tyto zachráněné jedince rozmnožit. Jako první to teď dokázala pražská zoo a stala se díky tomu teprve druhou zahradou v Evropě, která kdy želvy ostnité odchovala. Prvenství drží zoo v britské Jersey.

Dospělé želvy ostnité při námluvách (vlevo samice, vpravo samec). Foto (c) Petr Velenský, Zoo Praha

Dospělé želvy ostnité při námluvách (vlevo samice, vpravo samec). Foto (c) Petr Velenský, Zoo Praha

„Želva ostnitá je mimořádně choulostivá. Ve volné přírodě žije v horských potocích jihovýchodní Asie a nemá ráda horko. Na jejím chovu je nejobtížnější úspěšně vylíhnout vajíčka – tato želva klade pouze jediné vejce, které je potřeba uchovávat ve střídavé teplotě v rozmezí od 24 do 29 stupňů Celsia,“ vysvětlil úskalí chovu kurátor Velenský. Inkubační doba u želv ostnitých trvá 116 dní.

Vzácné mládě, které po vylíhnutí měří na délku 53 milimetrů a váží 38 gramů, zůstane v zázemí zoologické zahrady. Návštěvníci si jej však budou moci prohlédnout tento víkend v rámci komentovaných krmení, a to v sobotu ve 13:30 při krmení mladých varanů komodských v Pavilonu velkých želv a v neděli ve 14:00 při setkání s leguány v Pavilonu kočkovitých šelem.

 


Gorilí samec Richard, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gorily nížinné chová Zoo Praha ve svém areálu na dvou místech. V Rezervaci Dja žije chovná skupina s mláďaty v čele se stříbrohřbetým samcem Kisumem. Původní pavilon, Centrum Méfou, obývá stříbrohřbetý samec Richard spolu se...

 Gaia vedle sání mateřského mléka cumlá i pevnou stravu, zejména zeleninu, která při jídle upadne od pusy matce Kijivu. Foto Tereza Mrhálková, Zoo Praha

V sobotu 12. října uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu,...




Přihlášení k newsletteru