Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Narodila se nám štěňata fenka

31. 08. 2012


Pátek 31. srpna 2012

Mládě fenka z pražské zoo. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaV pražské zoo přišla na svět čtyři zdravá štěňata fenka. Tyto noční šelmy jsou fascinující především tím, jak skvěle jsou přizpůsobeny životu ve svém přirozeném prostředí – v poušti. Plachá štěňata zůstávají v zázemí, jejich starší sestru mohou návštěvníci Zoo Praha pozorovat v pavilonu Afrika zblízka.

Matka čtyřčat – tří samiček a jednoho samečka - pochází z egyptsko-súdánského pohraničí. V Praze již přivedla na svět celkem deset potomků, z toho osm se svým současným partnerem.

„Naše chovná samice je dobrá, nebojácná matka. Fenci obvykle bývají nervózní a plaší se, což není její případ. Když do výběhu fenků vstoupí chovatel, samice na rozdíl od samce neutíká, ale vyskočí si na boudu, odkud na příchozího varovně poštěkává,“ popsal kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Se svým partnerem tvoří matka mláďat vzhledově poněkud nesourodý pár – zatímco pražský samec je štíhlý a svalnatý, samička je rozčepýřená a trochu při těle. Nadváha jí ale nijak nebrání v tom, aby se kvalitně starala o štěňata.

„Naše strategie chovu fenků je taková, že se jim snažíme dopřávat maximum klidu,“ vysvětlil Brandl skutečnost, proč většina fenčí rodinky zůstává v zázemí zahrady. V pavilonu Afrika zblízka je v současné době k vidění tříletá samička fenka, které pražská zoo hledá partnera.

Dospělý fenek. Foto: archiv Zoo Praha

Dospělý fenek. Foto: Archiv Zoo Praha

Fenek je noční šelma, která ve volné přírodě žije především v pouštích a polopouštích severní Afriky. Tomuto prostředí je fenek skvěle přizpůsoben – nadýchaná srst ho chrání před horkem i zimou. Srst má i zespoda na tlapkách, aby se mu lépe chodilo v pouštním písku. Je také schopen přežít bez vody; vystačí si s tekutinou získanou z ulovené kořisti.

Jeho velké uši mu slouží především k tomu, aby vypátral hmyz, který tvoří hlavní složku jeho potravy. Pražští fenci si rádi pochutnají na cvrčcích či moučných červech, nepohrdnou ale ani masem nebo ovocem.


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...