Rypoši obří se zabydlují v Zoo Praha

Novinky u zvířat

20. 11. 2012


Malá očka, sametově hebká srst a především obrovské bílé zuby, které stále trčí ven z tlamy. To je několik věcí, které charakterizují nejnovějšího obyvatele zoo, podivuhodného rypoše obřího.

Rypoš obří, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha „Rypoši patří v zoologických zahradách k velmi neobvyklým chovancům, jsou totiž velice citliví na otřesy, a tak pro ně není snadné vybudovat vhodnou expozici,“  vysvětluje kurátor savců Pavel Brandl. Kromě izolace od okolního ruchu je nutné v expozici držet také stálou teplotu nad 27 stupňů a vlhkost vzduchu kolem 55 %.

Zoo Praha připravila expozici pro rypoše s největší pečlivostí. Samotnou nádrž v níž rypoši žijí, odděluje od návštěvníků dvojité sklo tlumící hluk. Speciálně odvětrávaná nádrž stojí na pěnové podložce, která ji dokonale izoluje od okolních otřesů. Před těmi je chráněna i podlaha přípravny, v níž se rypoší domov nachází.

Reakce na otřesy je pro rypoše životně nutná. Vzhledem k podzemnímu způsobu života mají docela slabé zakrnělé oči a musí tak reagovat právě na podněty ve formě otřesů. Chvěje-li se okolní půda, blíží se nebezpečí a je třeba se urychleně ukrýt. Otřesy využívají rypoši i při komunikaci v rámci skupiny, v takovém případě své sdělení bubnují hlavou.

Zoo Praha je v současnosti jednou ze tří zoo v Evropě, která rypoše obří chová. V současnosti mohou návštěvníci obdivovat tři samice, vbrzku by je však měl doplnit také samec. Rypoš obří se může dožít i více než deseti let, tedy věku mezi podobnými tvory neobyčejně vysokého. Zvířata jakoby nestárla. I proto jsou častým objektem bádání vědců, kteří jejich výzkumem mohou obohatit i humánní medicínu.

Rypoš obří, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

Rypoš obří, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

Rypoši obří obývají pavilon Afrika zblízka, který návštěvníkům představuje raritní živočichy z nejrůznějších prostředí černého kontinentu.

Rypoši jsou většinou společenští hlodavci žijící v podzemních systémech chodeb. Životu pod zemí jsou skvěle přizpůsobeni, některým druhům docela zakrněly oči, tělo je válcovité a velké dopředu trčící zuby pomáhají razit tunely v půdě. Rypoš obří patří mezi vůbec největší druhy – samci mohou velikostí dostihnout i morče domácí. V přírodě se rypoš obří v poměrně hojných počtech vyskytuje na území Malawi, Angoly a Konga. Protože dokážou žít i v zemědělsky využívané krajině, ohrožuje je především lov pro maso.

20. listopadu 2012
 

Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...




Přihlášení k newsletteru