Narodil se orangutan!

Novinky u zvířat

03. 02. 2013


Neděle 3. února 2013

Pražská zoo se raduje z narození mláděte jednoho z nejohroženějších lidoopů planety, orangutana sumaterského. Mládě se samici Mawar narodilo v neděli dopoledne. Pavilon Indonéská džungle zůstává kvůli absolutnímu klidu pro matku i mládě zatím uzavřen.

Samice Mawar v neděli dopoledne porodila. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha„Malý orangutan je jedním z nejvýznamnějších přírůstků posledních let,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Samice Mawar porodila své třetí mládě, které je podle prvních pozorování zdravé. V pražské zoo se orangutan narodil naposledy před dvaačtyřiceti lety.“

Mawar porodila přímo v zadní části expozice, kde si pod kamennými oblouky zbudovala pohodlné hnízdo z dřevité vlny. „Chovateli Davidu Valovi přinesla samice hned v neděli mládě také ukázat. Ten tak měl možnost je zběžně zkontrolovat i pozorovat uchopovací reflex mláděte. Malý orangutan již také pije. Zatím se však nepodařilo zjistit jeho pohlaví,“ dodává kurátor primátů Vít Lukáš.

Zásadní pro úspěšný odchov tohoto výjimečného přírůstku je nyní klid. Pavilon Indonéská džungle tedy zůstává až do odvolání uzavřen.

Malý orangutan je pro čtyřiadvacetiletou Mawar již třetím potomkem. Předcházející syn Gempa žije stále ještě v Zoo Praha, kam s matkou dorazil na podzim 2011 z Jersey. Otcem mláděte je čtrnáctiletý Padang.

Zoo Praha chová orangutany sumaterské již od roku 1961. V roce 1971 se narodilo samici Soně vůbec první mládě v historii chovu nejen v Praze, nýbrž také tehdejším Československu. Sameček dostal jméno Kama. Dodnes žije v pražské zoo, vzhledem ke složité povaze však stranou ostatních orangutanů na samotném ostrově. V letech 2000 a 2001 se Kamovi a jeho tehdejší partnerce Upitě narodili dva synové Filip a Pagy, ani jeden však nepřišel na svět v Zoo Praha. Z důvodu výstavby Indonéské džungle tehdy orangutani pobývali v jiných českých zoo.

V přírodě zbývá posledních zhruba 7300 orangutanů sumaterských a jejich stavy stále rychle klesají. Ohrožuje je ztráta přirozeného prostředí i nelegální lov. Chov v zoologických zahradách je pro přežití druhu klíčový.

Padang. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...




Přihlášení k newsletteru