Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Na pouště v Zoo Praha přišlo jaro!

09. 02. 2013


Kattakum a Sonora se budí ze zimního spánku

Ačkoli venkovní teploty se v posledních dnech pohybují okolo nuly, pouštní terária Sonora a Kattakum žijí jarem. Jejich unikátní obyvatelé mají na činnosti, které jiní tvorové provozují celý rok, jen několik měsíců.

„Ještěři a želvy v pouštních expozicích Kattakum a Sonora se již probudili ze zimního spánku a právě u nich probíhá bouřlivá jarní aktivita doprovázená mnoha zajímavými projevy zahrnující námluvy, souboje o samice i páření,“ uvádí k „pouštnímu jaru“ v pražské zoo kurátor plazů Petr Velenský.

Pestré společenství plazů v pouštních expozicích jihu Severní Ameriky (Sonora) a střední Asie (Kattakum) se vyznačuje výrazně sezónní aktivitou. Letní vedra tráví pouštní plazi převážně v úkrytech a v písku, v zimě upadají do zimního spánku. O to výraznější a explozivnější je jejich jarní aktivita.

V relativně krátkém čase několika měsíců se všechna zvířata musí dostatečně vyhřát, vykrmit a stihnout celý proces rozmnožování včetně pestrých a vysilujících námluv.

„Při nich se samci pouštních ještěrů často odívají do pestrého zásnubního šatu a předvádějí celou paletu imponujícího chování zahrnujícího poskakování, ̕klikování, ̕ stáčení ocásků, prohánění soků i potenciálních partnerek, ritualizovaného kousání a podobně. Každý druh se honosí jiným rituálem a různé druhy – byť vzhledem podobné - si navzájem nijak nevadí,“ dodává Velenský.

Do obou expozic je celý rok 24 hodin denně vháněn čerstvý vzduch z venku. Zvířata navíc citlivě reagují na venkovní kolísání délky dne. Proto v průběhu podzimu postupně upadala do zimního spánku, umocněného měsíčním vypnutím světelných a tepelných zdrojů. Jejich opětné rozsvícení a postupné prodlužování délky dne potom u citlivých pouštních živočichů zvyklých na časné a rychlé jaro vyvolalo bouřlivou aktivitu.

Dokonalé napodobení přírodních podmínek plazům svědčí – právě v Sonoře a Kattakumu se odehrály některé světově významné odchovy, mezi kterými je nutno zmínit pravidelné odchovy želv texaských, světový prvoodchov agamek písečných, paještěrek stepních a podobně.

Agamka písečná a agamy stepní v teráriu Kattakum. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha


Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Poprvé v historii se mohou návštěvníci Zoo Praha podívat na trojčata pekariů Wagnerových. Ti byli ještě v sedmdesátých letech považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. V domovině Jižní Ameriky jich dnes kvůli...

Varani Salvadoriovi budí respekt mimo jiné mohutnou hlavou se silnými čelistmi, osazenými dlouhými zuby. Jejich štíhlá těla zdobí výrazný černožlutý vzor. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo...